Amerikance je na dvodnevnom zasjedanju Upravnog odbora Vijeća za provedbu mira (PIC) predvodio zamjenik pomoćnika američke državne tajnice Philip Reeker. Njegov drugi dolazak u Bosnu i Hercegovinu za nepuna dva mjeseca trebao bi istaknuti značaj koji američka administracija pridaje rješavanju političke krize u BiH i poticanja dogovora među liderima političkih stranaka u BiH.
Deblokada procesa u BiH
Neslužbeno doznajemo kako je Reeker osim sudjelovanja na dvodnevnom zasjedanju PIC-a imao i druge razgovore u Sarajevu. Cilj je deblokirati političke procese koji stagniraju već duže od godinu dana. Reeker je i ovaj put prenio jasne stavove službenog Washingtona u kojima se pruža puna potpora euroatlantskom putu BiH, ali traži i veći stupanj odgovornosti i spremnosti na dogovor i zajedničko djelovanje bh. lidera. Kako se može zaključiti iz onoga što je objavljeno nakon zasjedanja PIC-a, očito je da među većinom članica ovog tijela, uključujući i europske zemlje, postoji određena rezignacija stanjem u BiH, pa i nedostatak volje da se međunarodna zajednica aktivnije uključi u ovdašnje procese.
Uloga i angažman SAD-a
Upravo zbog toga bi pojačan angažman SAD-a u BiH mogao biti posebno važan.
Slučajno ili ne, ponovni Reekerov dolazak u BiH vremenski se podudara s putovanjem predsjedatelja Predsjedništva BiH Željka Komšića u Washington. Iako je u javnosti plasirana informacija da je glavni razlog Komšićeva putovanja odlučivanje Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda o palestinskom zahtjevu za prijam u Svjetsku organizaciju, ne treba sumnjati da se na dnevnom redu susreta s američkom državnom tajnicom Hillary Clinton našlo i pitanje političke krize u BiH. Informacije do kojih je došao Večernjak govore da su ovo tek prvi u nizu susreta koje će u prilično kratkom vremenskom razdoblju američki dužnosnici imati s ključnim političkim liderima u BiH.
Philip Reeker
Amerikanci trenutno najaktivniji oko rješenja političke krize u BiH
Drugi dolazak u BiH za nepuna dva mjeseca trebao bi istaknuti značaj koji Amerika pridaje rješavanju političke krize u BiH