Na koji će se način vršiti raspodjela električne energije iz hidroelektrana koje su izgrađene na zajedničkim vodotocima i kako će se realizirati već dogovoreni investicijski projekti između BiH i Hrvatske kad ova država u srpnju 2013. godine postane punopravna članica EU-a?
Naplata naknada od RH
Ovo su samo neka od pitanja na koje je na posljednjoj sjednici Vijeće ministara BiH zadužilo Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa i Državno regulacijsko povjerenstvo za električnu energiju da, u koordinaciji s Međudržavnim vijećem za suradnju BiH i Hrvatske i entitetskim ministarstvima nadležnim za energetiku, pronađu odgovore i rješenja. Vijeće ministara BiH traži da se s Hrvatskom kao budućom članicom EU-a riješe otvorena pitanja kao što su gradnja druge faze Hidroelektrane Dubrovnik, HES Gornji horizonti, HE Ombla... U budućim međudržavnim razgovorima mjerodavnih institucija BiH i RH morat će se definirati korištenje koncesijske naknade na eksploataciju vode iz hidroakumulacije Buško jezero. Spomenimo da će Hrvatska kao članica EU-a koristiti vodu iz akumulacije Buško jezero, odakle Hrvatska elektroprivreda (HEP) godišnje proizvede 1923 gigavat-sati električne energije, što po najnižoj cijeni donosi prihod od oko 96 milijuna eura, ali zato od korištenja hidropotencijala najveće umjetne akumulacije u Europi, čija je površina oko 55.000 četvornih metara, a čije se dvije trećine nalaze na prostoru Tomislavgrada, a ostali dio u livanjskoj općini.
Traže zaštitu interesa BiH
Spomenimo da je Hrvatska elektroprivreda ovih dana donijela odluku o smanjenje davanja godišnjih naknada koje su iznosile oko 1,2 milijun maraka. Već je nekoliko puta potencirano da državni parlament riješi pitanje koncesija na hidropotencijale u BiH, a koje RH koristi za proizvodnju električne energije. Zastupnik HSP-a BiH u federalnom Parlamentu Josip Perić već je tražio da državni parlament, kako je kazao, “uspostavi korektne odnose s RH, koji bi omogućili da korištenje prirodnog bogatstva BiH adekvatno naplati”. Vijeće ministara BiH zadužilo je ključne institucije BiH da prilikom programiranja pretpristupne pomoći za 2012. i 2013., uz pomoć Direkcije za europske integracije, predvide sredstva za ona područja u kojima je financijska intervencija nužna kako bi se spriječili negativni učinci pristupanja Hrvatske EU-u. U tom kontekstu Direkcija za europske integracije BiH je zadužena da informaciju o procjeni implikacija od ulaska Hrvatske u EU, dostavi svim radnim skupinama za europske integracije koje, u ime institucija BiH, djeluju u sastavu pododbora za stabilizaciju i pridruživanje radi iznalaženja i predlaganja Vijeću ministara BiH načina rješavanja i prevladavanja posljedica koje za BiH proizlaze iz pristupanja Hrvatske u punopravno članstvo Europske unije u srpnju 2013. godine.
Struja
BiH od RH traži rješenje pitanja hidroelektrana
BiH i RH moraju riješiti pitanje raspolaganje električnom energijom iz hidroelektrana na zajedničkim vodotocima