Nema trećeg, hrvatskog entiteta, nema odcjepljenja Republike Srpske - temeljeni je sadržaj buduće vanjske politike prema BiH koju će promovirati nova britanska koalicijska vlada na čelu s premijerom Davidom Cameronom.
Jaka država BiH
Centralistički uređena država, s jakim državnim polugama vlasti, politički je koncept na kojem će britanska diplomacija, sudeći po prvim najavama njezina ministra vanjskih poslova Williama Haguea, jako inzistirati. “Raspad zemlje u neovisne etničke državice ne bi bila samo nagrada za etničko čišćenje, što je moralna uvreda, nego nosi i rizik stvaranja neuspjele države u srcu Europe. Snažan pristup trebao bi se usredotočiti na jedinstven cilj: središnju vladu u BiH dovoljno učinkovitu da odgovori zahtjevima za članstvo u EU-u i NATO-u”, poručio je novi britanski šef diplomacije. Ministar William Hague i bivši visoki predstavnik u BiH Paddy Ashdown, još dok je njihova stranka bila u oporbi, u nekoliko svojih tekstova objavljenih u britanskim medijima prizivali su jaku državu BiH i veći politički angažman EU-a i SAD-a u njoj. Dužnosnici iz RS-a i mediji tvrde da na britanskog ministra utječe moćan bošnjački lobi na čijem čelu stoji bošnjački član
Silajdžićev utjecaj
Predsjedništva BiH Haris Silajdžić. Za Hagueovu savjetnicu Arminku Helić, ratnu izbjeglicu iz bivše UN-ove enklave Žepa, tvrde da je imala presudan utjecaj da se nova britanska vlada ubuduće jače angažira u BiH. Nervozu među srpskim dužnosnicima oko budućeg utjecaja britanske diplomacije na stanje u BiH unio je podatak prema kojem je bliski suradnik premijera Davida Camerona postao Ed Luelin, nekadašnji šef ureda Paddyja Ashdowna u Sarajevu. Prvi je nervozu prema novom političkom pravcu britanske diplomacije pokazao premijer RS-a Milorad Dodik. Na izjavu ministra Williama Haguea da međunarodna zajednica u BiH treba pokazati mišiće, premijer Dodik mu je poručio “da ne glumi siledžiju”.
Naslov je pogrešan, ne treba pisati \"Britanija protiv trećeg entiteta i za jaku vladu u Sarajevu\" već naslov treba biti: \"Britanija za treću Jugoslaviju!\" Stvari treba nazivati pravim imenom, a ne okolišati. Englezi jednostavno žele obnoviti Jugoslaviju.