PETER SORENSEN;

Čast nam je što smo mogli biti partner

Foto: VL FOTO
Čast nam je što smo mogli biti partner
14.04.2013.
u 10:34
U svojih šesnaest godina postojanja sajam je ugostio na tisuće gospodarskih subjekata iz cijele Europe i svijeta.
Pogledaj originalni članak

Jedan od najbolje organiziranih sajmova gospodarstva u regiji Sajam gospodarstva “Mostar 2013”, koji je ove godine okupio izlagače i posjetitelje iz cijelog svijeta, od SAD-a, zemalja Europske unije pa sve do daleke Kine, jučer je službeno završio. U vremenima gospodarske krize sajam u Mostaru je uspio okupiti više od 750 izlagača, a organizatori su od posjetitelja dobili brojne čestitke i priznanja.

Europska unija na sajmu

Posebni predstavnik EU za BiH Peter Sorensen, koji je sudjelovao na službenom zatvaranju sajma, kazao je da je jako počašćen što su predstavnici veleposlanstva EU-a dobili dozvolu da budu partner Mostarskog sajma, jer je ovaj sajam bio od višestruke koristi za Veleposlanstvo. “Adiministracija EU-a konačno je izašla iz svojih ureda, uspostavili smo interakciju s građanima, dobili pregršt povratnih informacija o životu u BiH, potrebama ljudi, interesima”, kazao je Sorensen čestitavši direktorici sajma Dalfini Bošnjak i njenim suradnicima na jako dobro organiziranoj manifestaciji i najavio ponovni dolazak EU na Mostarski sajam. Prilikom svog posjeta sajmu Sorensen je obišao određen broj izlagača, posebno se zadržao na štandovima izlagača koji kroz svoje poslovanje već koriste europske fondove. Tako je daljnju pomoć Europske unije obećao Turističkom info-centru u Ljubuškom, a porazgovarao je i s izlagačima koji su predstavljali domaće tradicionalne proizvode u sklopu udruge Hercegovački stap. Svoje čestitke organizatorima sajma uputio je i veleposlanik SAD-a Patrick Moon koji je sajam posjetio u petak.

Moon je ovom prilikom kazao kako je ovogodišnji sajam najbolje organiziran do sada. Zanimljivo je spomenuti kako je ovogodišnji sajam posjetilo i izaslanstvo Veleposlanstvo Rusije, predstavnici iz Indonezije, Tajvana, Dubaija i brojnh drugih zemalja. Kao i dosadašnjih godina na 16. međunarodnom sajmu gospodarstva dodijeljena su priznanja za najuspješniji nastup na ovogodišnjem sajmu. Po izboru stručno-ocjenjivačkog sudaMostarskog sajma, deset “Kristalnih kugla” otišlo je u ruke, najuspješnijim izlagačima, a to su: Izaslanstvo Europske unije u BiH, Unis telekom d.d. Mostar, Feal d.o.o Široki Brijeg, Atlantic grupa d.d Zagreb, Zvečevo Lasta d.d Čapljina, Delux d.o.o Grude, Telemach d.o.o Sarajevo, HGK – županijska komora Osijek, Schwarzmuler BiH d.o.o Ilidža Sarajevo. Posebna priznanja Mostarskog sajma dobili su: Federalno ministarstvo okoliša i turizma za doprinos i potporu u organizaciji podsajamske manifestacije Sajam turizma 2013., Vlada Srednjobosanske županije, Vlada Posavske županije, Udruženje poslodavaca Brčko Distrikta, Općina Tomislavgrad. Kako doznajemo od organizatora Gospodarskog sajma Mostar, i ove godine je sklopljeno mnoštvo poslova među izlagačima, te su određena poslovna partnerstva dodatno produbljena. Već tradicionalno na sajmu je svoj štand imao i Večernji list, koji je i ove godine privukao mnoštvo posjetitelja, među kojima je bila i visoko izaslanstvo iz američkog Veleposlanstva, koje je ovoj redakciji poželjelo uspješan daljnji rad. Tijekom jučerašnjeg dana organiziran je revijalno-zabavni program koji je privukao mnoštvo djece koja su uživala u dobroj glazbi i zanimljivim plesnim točkama.

Najznačajnija manifestacija

Mostarski sajam, po svojoj veličini, ali i po značaju u jačanju poduzetničkog duha, najznačajnija je gospodarsko-izložbena manifestacija u Bosni i Hercegovina i jedna od najkvalitetnijih u regiji Jugoistočna Europa. Zahvaljujući njemu, grad na Neretvi postao je nezaobilazno mjesto gdje se okupljaju najznačajniji gospodarstvenici iz cijeloga svijeta. Mostarski sajam nastao je prije šesnaest godina kao rezultat poduzetnog duha ovdašnjih ljudi. Od manifestacije koja je u početku bila zamišljena kao mjesto spajanja poslovnih ljudi iz susjednih zemlja, sajam se ubrzo pretvorio u respektabilnu manifestaciju i punopravnu članicu niza međunarodnih asocijacija sajmova.

Podsjetimo, prve sajamske manifestacije u Hercegovini, nakon rata, održavale su se u Neumu, da bi se potom Mostar kao kulturno i gospodarsko središte Hercegovine prepoznao kao pravo mjesto za okupljanje domaćih i međunarodnih gospodarstvenika. Prelaskom u Mostar, sajam je rastao po sadržaju, uslugama i kvaliteti pa se javila i potreba za adekvatnom lokacijom i infrastrukturom. Prvi Sajam u Mostaru održan je 1997. godine, a od 2001. organizira ga tvrtka Mostarski sajam d.o.o. Od tada nosi i službeni naziv Međunarodni sajam gospodarstva Mostar. Za organizaciju ovako velike manifestacije zaslužan je u prvom redu po broju mali, ali vrlo vrijedan tim kreativnih ljudi. Za potrebe organizacije sajma dodatno se angažira više od stotinu vanjskih suradnika s prostora cijele Hercegovine. U svojih šesnaest godina postojanja sajam je ugostio na tisuće gospodarskih subjekata iz cijele Europe i svijeta. Na njemu je sklopljeno na stotine ugovora o poslovnoj suradnji, a neki od njih od velike su važnosti za našu zemlju.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.