krijumčarenje umjetnina

BiH traga za 179 umjetničkih djela

Foto: ilustracija
BiH traga za 179 umjetničkih djela
22.03.2022.
u 17:03
Nezakonita trgovina kulturnim dobrima predstavlja krupan problem u BiH budući da se nezakonito stečena dobit koristi za financiranje počinjenja teških kaznenih djela, smatra veleposlanica Kavalec
Pogledaj originalni članak

Misija OESS-a nastavila je partnersku suradnju s Centrom protiv krijumčarenja umjetninama iz Tuzle, te je u tom cilju Veleposlanica Kathleen Kavalec jučer u atelju “Ismet Mujezinović”, sjedištu Centra, njegovim predstavnicima donirala vrijednu IT opremu. 

Prema riječima veleposlanice Kavalec, Centar protiv krijumčarenja umjetninama je ključni partner OESS-a u misiji borbe protiv nezakonite trgovine tim vrijednostima. Ocijenila je da nezakonita trgovina kulturnim dobrima predstavlja krupan problem u BiH budući da se nezakonito stečena dobit koristi za financiranje počinjenja teških kaznenih djela, uključujući organizirani kriminal, pa čak i terorizam, javlja Fena. 

"Računalna oprema i softverske licence pomoći će da ojačaju kapacitete ovoga centra i da se osigura funkcionalnost, sigurnost i interoperabilnost njihove baze podataka o nestalim umjetninama. Nadam se da će nadležne institucije i partneri iz građanskog društva još bliže surađivati međusobno i raditi na borbi protiv nezakonite trgovine kulturnim dobrima i time štiti kulturno nasljeđe ove zemlje", kazala je veleposlanica Kavalec.

Direktor Centra protiv krijumčarenja umjetninama Dženan Jusufović izrazio je zadovoljstvo nastavkom partnerske suradnje sa OESS-om. Pomaka od 2017. godine, ističe Jusugović, ima. Od formiranja baze podataka prvo se tragalo sa 109 umjetničkih djela, a trenutno se traži 179 umjetničkih djela.

"Povećana je i baza INTERPOL-a i u koordinaciji s tom insitucijom u tom prvom razdoblju tražili smo 14 djela, a 7. veljače 2022. godine INTERPOL je ažurirao bazu i trenutno se traga za 33 djela koja su na toj listi. Za Centar protiv krijumčarenja umjetninama posebno je važna donacija OESS-a jer ćemo imati priliku prikupljati nove podatke i razmjenjivati ih s drugim kolegama i na kraju naš cilj je da se formira specijalizirana policijska jedinica i baza na nacionalnom razini i da sav materijal koji Centar protiv krijumčarenja umjetninama prikupi da ustupi državi", podvukao je Jusufović.

Od 2018. godine Centar protiv krijumčarenja umjetninama s misijom OESS-a je realizirao veliki broj projekata vezano za obuke, jačanje integracije granične policije i carine.

"Aktiviran je prošle godine broj krimilovca vezano za krađu s arheoloških nalazišta i to je poseban oblik kriminala. Locirana su još četiri umjetnička djela koja su nacionalno dobro BiH i nalaze se na teritoriji Srbije kod privatnog kolekcionara. Tu je pokrenuto niz aktivnosti, a riječ je o djelima iz privatne kolekcije Mulabdić koja su proglašena nacionalnim dobrom BiH", rekao je Jusufović.
 

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.