Krijumčari se sve

Među zaplijenjenom robom od tekstila do Xanaxa, Viagre, Kamagre i skupocjenih satova

Foto: UNO BiH, ilustracija
Foto: UNO BiH, ilustracija
Foto: UNO BiH, ilustracija
04.12.2022.
u 08:00
Oduvijek se preko granice krijumčarilo sve i svašta, nekad uspješno, nekad baš i ne
Pogledaj originalni članak

Da krijumčari pokušavaju preko granice ilegalno prevesti sve i svašta, potvrđuju bh. graničari koji su proteklih godina oduzimali sve i svašta - od srebrnih poluga i bajuneta do barskih kornjača i zamrznutih ptica. Premda kazne za krijumčarenje nisu male, krijumčari su hrabri i domišljati, piše Večernji list BiH.

Cigarete i duhan

U devet mjeseci ove godine krijumčari su u BiH pokušali prokrijumčariti robu čija je vrijednost procijenjena na 5,7 milijuna KM. Kako su za Srpskainfo kazali iz Uprave za neizravno oporezivanje BiH, među robom koju se najčešće krijumčari svakako su duhan i cigarete, razni tekstil, tehnički uređaji, strojevi i slično.

- Robu se najčešće pokušava sakriti u prtljažnicima automobila, u torbama u kojima se nalazi odjeća koju putnik nosi sa sobom za korištenje. Ponekad se u prtljazi putnika pronađu i skupocjeni predmeti koje se pokušava prokrijumčariti u BiH. Tijekom 2022. godine u jednom slučaju u Zračnoj luci Sarajevo privremeno je oduzet ručni skupocjeni sat brenda Rolex, vrijedan 20.000 KM - kazali su. Dodaju kako, uz tekstil, obuću, tehničke uređaje, carinski službenici nekad pronađu i određene lijekove kod fizičkih osoba koje prelaze granicu.

- Među lijekovima koje se oduzima najčešće se nalaze lijekovi za potenciju poput Viagre, Kamagre i slično. Podsjećamo, osobe koje nose lijekove trebaju posjedovati medicinsku dokumentaciju iz koje se jasno vidi potreba konzumiranja određenog lijeka. Posebno se ograničenja odnose na lijekove koji sadrže psihotropnu tvar - upozoravaju iz UNO-a. Podsjećaju da se oslobađanje od plaćanja uvoznih davanja za fizičke osobe odnosi samo na robu za osobnu upotrebu do vrijednosti od 300 eura. Sve što prelazi tu vrijednost treba biti prijavljeno carinskoj službi i na utvrđenu carinsku vrijednost trebaju se platiti uvozna davanja - 10% carine i 17% PDV-a.

- Ako je riječ o robi do iznosa od 1500 KM, takva skraćena procedura carinjenja provodi se na graničnom prijelazu. Međutim, ako vrijednost robe koju unosi fizička osoba, a namijenjena je osobnoj upotrebi, prelazi 1500 KM, tu se osobu upućuje u carinsku ispostavu, gdje se provodi carinski postupak - ističu iz UNO-a.

Jedna od zapljena lijekova dogodila se prošloga mjeseca u Zračnoj luci u Tuzli. Naime, pripadnici Jedinice granične policije BiH Zračne luke Tuzla 16. studenoga otkrili su 420 tableta Xanax koje u sebi sadrže psihotropne supstancije. Tablete su otkrivene na drugoj liniji graničnih provjera prilikom pregleda osobne prtljage A. L. (1947.), državljanke BiH i RH. Kontrolirana je na izlasku iz BiH na letu za Memmingen.

Prošla godina

Podsjetimo, u jedanaest mjeseci prošle godine regionalni uredi UNO-a BiH oduzeli su različite krijumčarene robe u ukupnoj vrijednosti od 8,495.405 KM. Pandemija je ograničila putovanja pa su se smanjile i mogućnosti krijumčarenja. Najviše je zaplijenjeno duhana, cigareta, duhanske prerađevine i aroma za nargilu, a vrijednost zaplijenjene ove vrste robe iznosila je 5,144.819 KM.

Sljedeći po vrijednosti bio je tekstil, kojeg je zaplijenjeno u vrijednosti od 1,035.930 KM. Vrijednost ostale robe znatno je manja od navedenih, ali je svakako zanimljiva. Tako su se među zaplijenjenom robom našli zlato i nakit koji asocira na zlato, kolekcionarski novčići, srebro, pa čak i bižuterija, medicinska oprema, lijekovi i prekursori, ventili, suveniri i kipovi, bicikli, motocikli, autoprikolice, pa čak i rabljene šasije.

Među oduzetom robom našli su se namještaj, bijela tehnika, strojevi i alati te glazbena oprema. •

 

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.