Dalida Burzić

Tužiteljstvo SŽ podignulo 1.289 optužnica u 2016. godini

Tužiteljstvo SŽ podignulo 1.289 optužnica u 2016. godini
24.02.2017.
u 15:39
Pogledaj originalni članak

Tužiteljstvo Sarajevske županije je u tijekom 2016. godine podiglo ukupno 1.289 optužnica kojima su obuhvaćene ukupno 1.534 optužene osobe, a na temelju optužnica ovog tužiteljstva doneseno je 249 pravomoćnih osuđujućih presuda (izrečeno ukupno 100 godina i dva mjeseca zatvora), 15 oslobađajućih i dvije odbijajuće presude.

Podaci su to prezentirani danas na godišnjoj pres-konferenciji glavne županijske tužiteljice Dalide Burzić, koja je, referirajući se na parametre u radu Tužiteljstva SŽ u 2016. godini, ocijenila da je ostvaren značajan napredak u pogledu efikasnosti, te da je pritom fokus bio na predmetima u vezi s korupcijom, organiziranim i gospodarskim kriminalom.

Izrečene ocjene ilustrirala je podacima o tome da je ovo tužiteljstvo u razdoblju od 1. siječnja 2016. godine do 24. veljače 2017. godine u suradnji s policijskim agencijama samo u predmetima gospodarskog kriminala i korupcije realiziralo deset akcija u kojima je uhićeno 60 osoba.

Istovremeno, Tužiteljstvo SŽ je u protekloj godini zaprimilo 4.129 prijava protiv 6.062 osobe, te je otvorilo 50 istraga za koruptivna krivična djela, što je za duplo više nego u prethodnoj godini, a u vezi s čime je podignuto 19 optužnica, odnosno tri puta više nego u 2015. godini.

Burzić je kazala da je u protekloj godini definitivno riješen problem zastara, odnosno da je stanje u tom pogledu ažurirano, te da je u sklopu primjene Zakona o oduzimanju nezakonito stečene imovine doneseno devet rješenja kojima je zabranjeno raspolaganje imovinom, vrijednom više od dva milijuna KM.

Naglasila je da je intencija Tužiteljstva SŽ da pokaže svim potencijalnim počiniteljima da se kriminal ne isplati, te istaknula riješenost da s djetanicima ove institucije i nadalje istrajava u borbi protiv svih oblika kriminaliteta.  

Glavna županijska tužiteljica odgovorila je i na više pitanja, od čega se najveći broj odnosio na „sličaj Dženan Memić“ i navodne propuste u istrazi ovog slučaja, a u kontekstu izvješća Ad-hoc tijela Povjerenstva za sigurnost Skupštine SŽ te ranijih izjava u vezi s ovim slučajem.

Burzić je u vezi s tim kazala da se izvještaj spomenutog Ad-hoc tijela odnosi na provjere u vezi s postupanjem službenih osoba MUP-a SŽ u istrazi koja je vođena u predmetu Memić, te da je to tijelo utvrdilo da je bilo propusta od tih osoba, a u vezi s čime je, kako je navela, i Tužiteljstvo ranije formiralo predmet da bi se utvrdilo ima li krivične odgovornosti pojedinih ovlaštenih službenih osoba.

Dodala je da je općepoznato da je u ovom predmetu bila otvorena istraga po nepoznatom izvršitelju za krivično djelo ubojstva, ali da je nakon provedenih radnji u toj istrazi došlo do promjene kvalifikacije, odnosno 'povratka' na prvobitnu kvalifikaciju kojim je ovaj slučaj tretiran kao prometna nesreća.

Burzić je podsjetila i da su osumnjičeni u ovom predmetu bili u bijegu, te navela da je Federalno tužiteljstvo koje je nadležno za nadzor rada Županijskog tužiteljstva, a nakon što je Muriz Memić (Dženanov otac) iskazao sumnju u njegov rad (Tužiteljstva SŽ), konstatiralo da je postupanje tužitelja, zaduženih u radu na predmetu bilo u skladu s procesnim normama, propisanim ZKP-om.

U vezi s istim predmetom, podsjetila je i na izvod iz Odluke Ustavnog suda BiH kojom je odbijena kao neosnovana apelacija Muriza Memića, podnesena zbog navodne nedjelotvorne istrage u predmetu Tužiteljstva SŽ, te je Ustavni sud BiH zaključio da ne postoji kršenje odredbi Ustava BiH i Evuropske konvencije, odnosno da poduzetim radnjama u istrazi nije našao propust nadležnog tužitečljstva.

Odgovarajući na pitanja u vezi s istragama koje se vežu i za nositelje pravosudnih funkcija, Burzić je podsjetila da su, u međuvremenu, osumnjičeni bivša sutkinja Općinskog suda Sarajevo Lejla Fazlagić, kao i tužitelj Tužiteljstva SŽ Džemal Karić, navodeći da nitko neće biti pošteđen, ukoliko se utvrdi da je odgovoran za određene nezakonitosti.

Potvrdila je da je Tužiteljstvo SŽ angažirano na ozbiljnim istragama te da se 'taj krug' širi, ali i da je izložen određenim političkim pritiscima, uz opasku „da se politika ozbiljno bavi ovim tužiteljstvom, ali da ono nije ničije“.          

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.