Savjetodavna skupina Fiskalnog vijeća BiH trebala bi do sredine ožujka napraviti zajedničku procjenu i izvršiti dodatne analize mogućih prilagođavanja oko proračuna na državnoj razini i entitetima u okvirima koji bi bili usuglašeni sa zahtjevima stand–by aranžmana. Zaključeno je to na posljednjoj sjednici Fiskalnoga vijeća BiH na kojoj su istaknuta različita gledanja o visini proračuna za 2011. godinu.
Država ili entiteti
Zaključeno je da proračunski okviri na svim razinama budu zasnovani na realnim osnovama. Ministri financija Bosne i Hercegovine Dragan Vrankić, Republike Srpske Zoran Tegeltija i Federacije BiH Vjekoslav Bevanda će Fiskalnom vijeću na osnovi izvršenih analiza savjetodavne skupine predložiti usuglašen proračunski okvir. A do toga će vjerojatno jako teško doći budući da od ranije postoje velike razlike u gledanjima i zahtjevima entiteta i države BiH. U godinama kada je izražena jaka socijalna potražnja i s druge strane orijentacija da se jačaju državne institucije koje bi bile spremne odgovoriti izazovima Europske unije, i imajući na umu ograničene financijske priljeve, sporazum izgleda gotovo kao sizifovski posao. Vlasti RS-a prilikom dogovora o godišnjem proračunu ističu da zajedničke institucije BiH imaju prevelike zahtjeve kada je riječ o izdvajanju sredstava s jedinstvenog računa Uprave za neizravno oporezivanje BiH za proračun. Zbog toga u nekoliko posljednjih navrata nije postignut dogovor na sjednicama Fiskalnog vijeća BiH. Zahtjev državnih institucija jest da se s jedinstvenog računa u proračun BiH usmjeri 920 milijuna maraka što je smanjeno na 800 milijuna, što je opet više za 110 milijuna maraka u odnosu na godinu dana ranije.
Novac od MMF-a
Pri tome se razmatra i mogućnost da se dio novca od MMF-a usmjeri za državne institucije što je praktično nemoguće izvesti zbog uvjeta koji su propisani dokumentom s ovom međunarodnom financijskom institucijom. Ministar financija i riznice BiH Dragan Vrankić ocijenio je da će za rad državnih institucija nedostajati najmanje 65 milijuna maraka u predstojećoj godini, dok bi se s dodatnim zahtjevima iz Republike Srpske taj iznos mogao povećati i na 200 milijuna maraka što bi praktično paraliziralo njihov rad.
PROBLEM
Državi će nedostajati više od 100 milijuna
BiH ne može planirati nove institucije, a RS traži više novca u entitetske proračune