Svjetska banka prognozira spor rast ekonomija jugoistočne Europe, uključujući i BiH, u ovoj i idućoj godini. U najnovijem izvješću o ekonomskom stanju u ovoj regiji ističe se da bi očekivani rast bruto domaćeg proizvoda u BiH s ovogodišnjih dva posto mogao biti smanjen na jedan posto. Ekonomije regije i dalje su pod utjecajem previranja u eurozoni, pa se određeno smanjenje rasta BDP-a očekuje i u drugim zemljama jugoistočne Europe. -Radi se o očekivanjima pod pretpostavkom da se kriza u eurozoni, ako ne bude riješena, neće dalje pogoršavati, kazao je na prezentaciji izvješća u Sarajevu Damir Ćosić, glavni ekonomist Svjetske banke za BiH.
Kao kratkoročna mjera vlastima u BiH savjetuje se oprez u planiranju proračuna za 2012. godinu i nastavak započetih reformi, posebno prilagođavanje javne potrošnje u socijalnom sektoru potrebama najugroženijih, te smanjenje plaća zaposlenima u javnom sektoru. - Dugoročna mjera djelovanja bilo bi ubrzavanje investicija, uključujući bržu provedbu odobrenih projekata i jačanje konkurentnosti, kazao je Ćosić istaknuvši da BiH trenutno ima na raspolaganju milijardu eura odobrenih, a nepovučenih sredstava, što predstavlja skoro osam posto bruto domaćeg prihoda.
O ekonomskom stanju u regiji govori i to da se više od 80 posto onih koji traže posao u BiH i Crnoj Gori i više od 70 posto njih u Srbiji nalaze na burzi rada duže od godinu dana, a veliki dio ih je bez posla tri i više godina, što ima razarajuće posljedice po njihove vještine i radne sposobnosti.
U izvješću se također navodi da je posebno stopa zaposlenosti u padu u Crnoj Gori i Srbiji, i to od 2007., a da je u BiH značajno opadala u protekle dvije godine, ali mnogo sporijim tempom nego u tim zemljama. Stope doprinosa za socijalno osiguranje su veoma visoke u nekim zemljama i iznose više od 30 posto bruto zarada, kao što je slučaj u jednom dijelu BiH (Republika Srpska), Crnoj Gori i Srbiji, dok je ta stopa u drugom bh. entitetu (Federaciji BiH) čak 41,5 posto. Od šest zemalja regije, u tom kontekstu, stanje je najbolje na Kosovu, gdje samo 10 posto bruto zarade ide na doprinose za socijalno osiguranje.
Svjetska banka ističe da su izazovi koji ometaju razvoj u zemljama jugoistočne Europe međusobno različiti, ali da im je zajednički izazov da povećaju rast bez ponovnog prebrzog povećavanja neodržive domaće tražnje koju potiče velika kreditna ekspanzija.
Svjetska banka
Ekonomski rast u BiH iduće godine bit će prepolovljen
Kao kratkoročna mjera vlastima u BiH savjetuje se oprez u planiranju proračuna za 2012.