Usprkos izazovima u globalnom ekonomskom okružju, nogometno tržište u Europi vrijedilo je 15,7 milijarda eura u sezoni 2008./2009. Lige petice (Engleska, Francuska, Italija, Njemačka i Španjolska) podigle su u prošloj sezoni svoje prihode na ukupno 7,9 milijarda eura, ističe se u Godišnjem pregledu financija u nogometu konzultantsko-revizorske tvrtke Deloitte. Bundesliga, Serie A i Liga 1 ostvarile su porast prihoda u sva tri ključna dijela – pravima od TV prijenosa, utakmicama i oglašavanju.
Sa 2,3 milijarde eura prihoda, engleska Premier liga i dalje donosi najviše novca od svih nogometnih liga na svijetu. No, deprecijacija funte od 7 posto u odnosu na euro utjecala je na smanjenje razlike prihoda te lige u odnosu na drugoplasiranu Bundesligu. Razlika u prihodima tih dviju liga iznosi 0,7 milijardi eura. Bundesliga je zabilježila impresivan rast prihoda od 10 posto te njezini prihodi iznose 1,575 milijardi eura, čime je nadmašila prošlogodišnju drugoplasiranu ligu, španjolsku La Primeru. Prihodi španjolske lige iznosili su 1,501 milijardi eura, zahvaljujući pobjedama Barcelone i Madrida, no ukupan prihod ostalih klubova u toj ligi se smanjio. Prihodi talijanske Serie A povećali su se za pet posto, te sad iznose 1,494 milijardi eura, zahvaljujući čemu je plasirana ispred francuske 1. lige, čiji su prihodi po prvi put premašili jednu milijardu eura.
- Stalni porast prihoda u europskom nogometu pokazuje doista impresivnu otpornost izazovima globalne ekonomske krize. To je dokaz lojalnosti navijača, ali i činjenice da je nogomet i dalje vrlo atraktivan za sponzore i TV kuće. Najveći izazov koji stoji pred nogometom nije ostvarivanje prihoda, već potreba za boljom kontrolom troškova, posebno kad je riječ o plaćama igrača i cijenama transfera - komentirao je Dan Jones, partner za analizu sportskog poslovanja u Deloitteu.
Plaće igrača u Ligi petice porasle su za šest posto i po prvi put premašile pet milijardi eura. U engleskoj i talijanskoj ligi porast plaća nadmašio je stopu rasta prihoda, dok je Bundesliga postala najprofitabilnija europska liga. Operativna dobit njemačkih klubova porasla je na 172 milijuna eura, čime su nadmašili Premier ligu. Talijanska Seria A i francuska 1. liga i dalje bilježe gubitke. U Španjolskoj, Barcelona i Real Madrid ostvarili su znatnu operativnu dobit, dok ostatak klubova ima znatne operativne gubitke.
Novi UEFA-in Sustav licenciranja klubova i regulativa o financijskom fair playu, odobren u svibnju 2010., koji se odnosi na ulazak u UEFA-ina natjecanja, zahtijevat će od mnogih europskih klubova uspostavu učinkovitije ravnoteže između prihoda i rashoda. Ključni dio regulative je “točka pokrića” što, u načelu, znači da klubovi neće smjeti potrošiti više no što zarade, nakon što se uzmu u obzir određeni neoporezivi troškovi.
- Novi UEFA-in Sustav licenciranja klubova i regulativa o financijskom fair playu počet će se primjenjivati na financijska izvješća krajem 2012., a sankcija neće biti prije 2013.-2014. godine. To će klubovima dati dovoljno vremena da se prilagode na nov sustav, iako bi naravno bilo mudro početi s prilagodbom što prije. Pored želje za stalnim rastom prihoda, klubovi se moraju usredotočiti i na upravljanje troškovima, koji trebaju biti u ravnoteži s prihodima. Bitno je zadržati fleksibilnost kako bi se moglo pravodobno reagirati u slučaju nepredviđenih promjena prihoda - komentirao je Alan Switzer, direktor za analizu sportskog poslovanja u Deloitteu.
Preuzeto sa www.vecernji.hr