KAKO SU IZGLEDALI IZ

Glasovanje kuglicama

Foto: Pero Zelenika
Glasovanje kuglicama
08.11.2010.
u 09:44
Dvadeset tisuća crnih gumenih kuglica, svjedok je burne povijesti Širokog Brijega
Pogledaj originalni članak

Dva drvena i dobro zaključana sanduka, otkrivena na krovištu općinske zgrade u Širokom Brijegu, pobudila su znatiželju djelatnika koji su radili na renoviranju krovišta, ali ništa manju i među djelatnicima općine. Na prašnjavim, paučinom, ali velom tajni obavijenim sanducima, stajali su lokoti. Gdje su ključevi? No, pajser je učinio svoje. Zaprepaštenje.

U sanduku kuglice

Ni dukati, ni novac, ali ni kompromitirajući dokumenti. U sanducima su obične gumene kuglice od kojih se osjeća neugodan vonj. Dok su jedni tvrdili kako su to puščane sačme, drugi su opet govorili da su se vjerojatno kuglice stavljale u topove dok su oni manje ratoborni tvrdili kako se radi o kuglicama za neke strojeve. Zbunjivale su ih vreće s natpisima pojedinih mjesta tadašnjeg sreza (kotara) Široki Brijeg. Pisalo je Rasno, Lončaci, Biograci i tako redom.

- Osjećao se strašan miris gume koja je desetljećima zatvorena u sanducima. Bio je to nesnosan miris starih gumenih opanaka, nošenih na nogama u danima ljetnih vrućina, tvrdi djelatnik općine, inače sudionik “napada” na drveni sanduk.

-Sjećam se tih kuglica, bio sam predsjednik povjerenstva u Gracu 1951. godine. Birali su se odbornici za skupštinu. Bilo je dvoje kandidata i dvije duboke kutije s velikim rupama u koje su glasači ubacivali takve kuglice, rekao je profesor Karlo Rotim, autor deset knjiga i čovjek koji je mnogu puta glasovao, a i za kojeg se nekoliko puta glasovalo.

Gumene kuglice na kojima je otisnut grb bivše FNRJ pobudile su u Rotimu sjećanja i na vremena prije njegova punoljetstva. Sjeća se i komunističke Jugoslavije i njezinih formalno demokratskih izbora. Kao puku farsu, navodi izbore za Ustavotvornu skupštinu Jugoslavije neposredno nakon Drugog svjetskog rata, te davne 1945. godine. Nasuprot komunističkoj listi tzv. Narodnog fronta, postojala je samo jedna oporbena lista (tzv. ćorava kutija). Oporbeni kandidati nisu imali ozbiljne šanse za izbornu kampanju. Glasalo se ubacivanjem kuglice u jednu od dvije ponuđene kutije, pred pogledom naoružanih komunističkih predstavnika.

Osluškivao se zvuk

Premda su gumene kuglice trebale osigurati tajnost glasovanja, ipak se čuo jasan zvuk po kojem se znalo u koju je kutiju kuglica ispuštena. Kao rezultat, komunisti su obvezno dobivali više od 90 posto glasova, ponekad i “stopostotnu podršku”.

Glasovanje pomoću kuglica zadržalo se do polovine prošloga stoljeća, jer je nepismenost bila iznimno velika. Kuglice s otisnutim državnim grbom promjera jedan centimetar dobivala su izborna povjerenstva neposredno pred izbore. Na glasačkome mjestu postojao je veći broj glasačkih kutija koje su bile dosta duboke tako da se kroz okrugli otvor na vrhu mogla ruka zavući u kutiju do iznad lakta, a da se ne dodirne dno kutije. Svaki kandidat ili partija koja je sudjelovala na izborima je imala “svoju” vidno obilježenu kutiju.
“Ćorava kutija” je bila za “uzdržene” glasače.

-Bilo je prijevara, uostalom kao i danas. Poznato je kako su na kraju presipane kuglice iz jedne kutije u drugu. No mnogi su dobili i po leđima što su ubacivali kuglicu u ćoravu kutiju, tvrdi Rotim.

Dvadeset tisuća gumenih kuglica u drvenom sanduku broj 111, barem tako piše na požutjelom papiru ispisanom ćiriličnim pismom. Potpisalo je to i povjerenstvo, koje je znalo pisati, pretpostavljamo oba službena pisma.

-Sudeći po broju glasača, može se tvrditi da je to pisano prije 1946. godine, kada je tadašnjem srezu Široki Brijeg pripadao i dio današnje općine Posušje i Grude. Već 1955. godine ukinut je srez Lištica i njegove četiri općine, a Lištica je dobila status općine, rekao je profesor Rotim.

Nakon povijesnih kuglica, dolazi glasovanje na listićima, koje se zadržalo do danas, više od pola stoljeća. Dok se u BiH, ali i većini drugih država glasovanje obavlja ispunjavanjem glasačkih listića, neke zemlje u praksu su uvele i elektonički način glasovanja. Tako se rezultati ne čekaju danima nego satima. Neke zemlje, primjerice Estonija, otišle su i korak dalje, uvele su elektroničko glasovanje preko interneta. Mogućnost elektroničkoga glasovanja preko interneta je samo zadnji korak do kojeg se danas stiglo. Nažalost, prijevare u glasovima prate sve vrste glasovanja.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.