Vatrena stihija

Gori u BiH, zatražena pomoć kanadera iz RH, brane se kuće

Gori u BiH, zatražena pomoć kanadera iz RH, brane se kuće
19.07.2012.
u 09:01
U Tomislavgradu od požara dugog 20 kilometara spašavali obiteljske kuće, požar gase i pripadnici oružanih snaga BiH
Pogledaj originalni članak

Umorni pogledi tomislavgradskih vatrogasaca i djelatnika civilne zaštite uprte su u nebo. Očajno čekaju neće li se na obzoru pojaviti žuta letjelica - kanader iz RH koji jedini može ugasiti 15 do 20 kilometara dugo vatrenu frontu. Vatrena stihija uz pomoć jakog vjetra, prije dva dana natjerala je umorne vatrogasce, djelatnike civilne zaštite, mještane da posljednjim atomima snage spašavaju obiteljske kuće.

Požar gase i vojnici

Improvizirani plastični kanisteri s vodom, stare vatrogasne cisterne i naprtnjače bez obzira na čeličnu želju vatrogasnih ekipa i mještana nisu dovoljni da ugase najveće požarište u Hercegovini. - Kanaderi su jedini spas, ističu vatrogasci, da stanu na kraj ovoj katastrofi. “Imamo sve moguće dozvole, dopuštenja vlasti u BiH i vlasti u RH, ali požari haraju Hrvatskom i nemaju vremena da dođu do nas. Mi ih čekamo da polete iz splitske baze u Divuljama, ali ne znamo kad će to biti” poručuje Jozo Jakić, šef Civilne zaštite u Tomislavgradu, koji zajedno s ekipom na terenu ne spava već šesti dan. Na skoro 20 kilometara dugom požarištu raspoređeni su i vojnici Oružanih snaga BiH.

Proteklih nekoliko dana organizirana su cjelonoćna dežurstva, a najteža situacija bila je na potezu sela Zaljiće-Zidine i prema selu Čobanovići. Veliki problem u gašenju požara stvara jaka bura, a i nepristupačnost terena. S pravom vatrenom stihijom danima se bore vatrogasci oko Trebinja, na planinama Igman, i Ljubuša, u općini Bileća, Čajniču, Šipovu, Gacku... Loša opremljenost vatrogasnih službi, uprava za civilni zaštitu, Oružanih snaga BiH čija su vozila ostala goriva, razlog su zbog kojeg je na posljednjoj sjednici Vlada Federacije BiH donijela odluku po kojoj se žurno odobravaju sredstva iz tekućeg proračuna. Tako je Vlada FBiH donijela odluku da iz tekuće rezerve proračuna FBiH za 2012. godinu odobri Federalnoj direkciji za civilno zrakoplovstvo 26.173,04 KM. Ova sredstva namijenjena su za plaćanje 9516 litara goriva (kerozina) za angažiranje helikoptera Oružanih snaga BiH. “Imajući u vidu sve probleme tijekom akcije gašenja požara upravo oko angažiranja helikoptera, Vlada FBiH je zadužila Federalnu direkciju robnih rezervi da osigura zalihu od 30 tona goriva (kerozina) koje bi se koristilo za angažiranje, kako helikoptera OS BiH, tako i letjelica susjednih i drugih država, s kojima naša zemlja ima zaključene sporazume o pružanju međusobne pomoći u slučaju katastrofa” stoji u odluci Vlade FBiH. Kako se u BiH sve politizira pa tako i požari svjedoči primjer smijenjenog ministra sigurnosti Sadika Ahmetovića koji je vatrenu stihiju i nemoć da se ona sanira doveo u vezu sa kako kaže “drastičnim smanjenjem proračuna na državnoj razni”.

Nemaju novca za pilote

Dok se u BiH šire požari koji su već nanijeli goleme štete, ugrožavajući cestovne veze, pa čak i naselja, institucije BiH nisu u mogućnosti odgovoriti u punom kapacitetu i pomoći gašenje iz zraka na nepristupačnim i miniranim terenima iz prostog razloga što nedostaje novca za nabavu goriva i održavanje helikoptera. Nedopustivo je da angažiranje helikoptera Oružanih snaga BiH zavisi od dobrovoljnih priloga, poput posljednje odluke Vlade Federacije BiH o nabavi 9516 litara goriva, čime se pokazalo da su državne institucije dovedene u ovisan položaj i da njihovo djelovanje zavisi od dobre volje i pomoći entitetskih i nižih razina vlasti. Zbog kaotične situacije na terenu, nedostatku novca i mehanizacije Ministarstvo sigurnosti Bosne i Hercegovine primorano je tražiti pomoć helikoptera EUFOR-a kao i kanadera iz susjedne Republike Hrvatske kako bi se lokalizirali požari na najugroženijim lokacijama. Da stvar bude apsurdnija, prije tjedan dana objavljena je vijest kako ni u sljedeće tri godine BiH neće dobiti specijalizirane zrakoplove za gašenje šumskih i industrijskih požara (air trakora), jer nema certificiranih pilota za upravljanje njima. Iz civilne zaštite Federacije BiH poručili su kako obuka pilota traje toliko dugo te da novac nije problem za nabavu kanadera. Vlada je pokrenula pitanje kanadera, ali nije riješila nabavu bolje opreme i vozila za obične vatrogasce.

Ključne riječi
BiH
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.