Predsjednik Jedinstvenog hercegovačko-neretvanskog Saveza umirovljenika Alija Tanović kazao je kako ova županija ima 32 tisuće umirovljenika, a više od 70 posto umirovljenika u HNŽ-u ima najnižu mirovinu. - Oni su praktički u zoni ekstremnog siromaštva, a u čitavoj Federaciji BiH 206 tisuća umirovljenika nalazi se u takvoj situaciji - istaknuo je Tanović.
Problemi s lijekovima
Umirovljenici ističu kako je u HNŽ-u najlošija situacija po pitanju zdravstva i socijalne zaštite u čitavoj FBiH. - U ovoj županiji umirovljenici su zakinuti što se tiče esencijalne liste lijekova. Prije dvije godine donesen je zakon da sve županije na esencijalnoj listi moraju imati 134 lijeka, u HNŽ-u imamo 48 lijekova od 2000. godine. U ovoj županiji se nitko ne brine za umirovljenike, koju su sve uredno zaradili, a danas ništa nemaju - naveo je Tanović. Kazao je kako ZHŽ na esencijalnoj listi ima 134 lijeka, Sarajevska 460, a Tuzlanska županija 365 lijekova. Ipak, izgleda kako bi se situacija mogla popraviti uskoro, barem kada je u pitanju esencijalna lista lijekova. Ministar zdravstva, rada i socijalne skrbi HNŽ-a Luka Faletar nam je rekao kako bi se na idućoj sjednici Vlade HNŽ-a trebala usvojiti privremena esencijalna lista lijekova, odnosno, ona koja je usvojena na federalnoj razini. - Tu se nalazi 138 lijekova, s tim da ćemo mi dodati na listu još desetak lijekova. Svi ti lijekovi će biti besplatni u cijelosti. Očekujemo kako će ovaj proces biti završen najdalje do 1. srpnja ove godine - rekao nam je ministar Faletar, te dodao kako se za ovu namjenu u ovoj godini izdvojilo oko deset milijuna maraka.
Prvi natječaj poništen
On je dodao kako već duže vrijeme postoji problem sa procedurom oko usvajanja nove esencijalne liste lijekova, a na ovaj način taj problem će se premostiti.
- Trebali bi usvojiti privremenu esencijalnu listu lijekova, a procedura za donošenje esencijalne liste lijekova u HNŽ-u se nastavlja. Prvi natječaj je poništen zbog žalbi određenih tvrtki te se očekuje provođenje novog natječaja. I neke druge županije su uvele privremene esencijalne liste lijekova, tako da ovakav način rada u HNŽ-u nije nikakve novost - rekao nam je ministar Faletar. Ministarstvo koje on vodi već je pozvalo domaće i strane proizvođače lijekova da dostave listu najnižih cijena lijekova sa esencijalne liste.
- Moram reći kako će primat svakako imati domaći proizvođači lijekova, a nakon to proizvođači iz regije te dalje. Ne očekujem probleme oko donošenja privremene esencijalne liste lijekova, jedino ako se pojedinci odluče na politizaciju ovoga slučaja - zaključio je ministar Faletar.
Ne treba ni govoriti koliko bi rješavanje ovoga problema značilo za umirovljenike koji trenutno izdvajaju cijele iznose svojih mirovina kako bi kupili najnužnije lijekove.