Kao najpozitivniji odnosi u Bosni i Hercegovini percipirani su oni između Bošnjaka i Hrvata, a zatim između Hrvata i Srba. Najlošijima se percipiraju odnosi između Bošnjaka i Srba.
Najbolji imidž
Uvjetno govoreći, najbolji imidž u BiH imaju Hrvati, a međusobno se najnegativnije vide Srbi i Bošnjaci. Iskrena suradnja između Bošnjaka, Hrvata i Srba je relativno mala, a nema zajedničkih stajališta ni o prošlosti, ni o budućnosti ove države - ukratko bi se moglo sažeti veliko istraživanje koje je provela Zaklada “Friedrich Ebert” (ured u Banjoj Luci) u suradnji s dr. sc. Božom Skokom, profesorom s Fakulteta političkih znanosti Sveučilišta u Zagrebu i stručnjakom za nacionalni identitet i imidž. Istraživanje je provedeno na reprezentativnom uzorku od 1000 građana BiH. Ovo istraživanje izbacilo je na “površinu”, blago rečeno - zanimljive podatke o Hrvatima, Srbima i Bošnjacima, njihovu zajedničkom životu, o njima samima, o njihovim odnosima unutar BiH. Primjerice, istražujući što pojedini narodi najviše “zamjeraju” drugima i što opterećuje njihove odnose, došlo se do rezultata da Hrvati i Bošnjaci imaju negativno mišljenje o Srbima zbog rata i nasilja te ih smatraju okrutnima i nacionalistima. Srbi i Hrvati pak Bošnjake smatraju dvoličnima.
Srbi im zamjeraju rat i nasilje, a Hrvati prevelik utjecaj religioznosti na javni život. I jedni i drugi u značajnijoj mjeri ih smatraju zaostalima. Srbi i Bošnjaci negativno mišljenje temelje o Hrvatima također zbog njihove uloge u ratu i nasilju. Usto, Srbi ih smatraju nadmenima, a Bošnjaci dvoličnima. I jedni i drugi ih u značajnijoj mjeri smatraju neiskrenima i hladnima. U istraživanju su pokušali otkriti što bi navelo ispitanike da promijene svoje stajalište o pojedinim narodima i njihovim pripadnicima. Prema dobivenim rezultatima, Hrvati i Srbi traže od Bošnjaka da ne zloupotrebljavaju državne i entitetske institucije (više od 50% ispitanika) te da budu manje isključivi prema druga dva naroda (više od 40%). Zanimljivo je kako u ovim pitanjima među hrvatskim i srpskim ispitanicima vlada priličan konsenzus, što jasno govori o nužnosti promjene ponašanja bošnjačkih lidera prema druga dva naroda, ako žele pridobiti njihovu potporu u jačanju Bosne i Hercegovine.
Srbi (za razliku od Hrvata) očekuju od Bošnjaka da postanu svjesni svoje krivnje za rat i da se ispričaju (to traži čak 58% Srba). Tek 15% Hrvata smatra da bi se Bošnjaci trebali ispričati Srbima za počinjene zločine.
Srpska krivnja
S druge strane, istraživanje je pokazalo da među bošnjačkim i hrvatskim ispitanicima u Federaciji postoji priličan konsenzus o “srpskoj” krivnji za ratna stradanja u BiH te negativnom imidžu vladajuće politike u Republici Srpskoj. Naime, i Hrvati (61%) i Bošnjaci (82%) očekuju od Srba da postanu svjesni svoje krivnje za rat i da se ispričaju, da pokažu više odgovornosti prema BiH (Bošnjaci 72%, Hrvati 49%) te da ne zloupotrebljavaju državne institucije (Bošnjaci 57%, Hrvati 45%). Bošnjaci u većoj mjeri (59%) od Hrvata (32%) smatraju da Srbi trebaju biti manje isključivi prema druga dva naroda. Hrvati pak ne smatraju da su Srbi unutar BiH isključivi, ali smatraju da zlorabe državne institucije. Bošnjaci i Srbi se uglavnom ne slažu u pogledu očekivanja od Hrvata, osim da budu manje isključivi prema druga dva naroda (38 % i 37%).
Bošnjaci u značajnijoj mjeri (55%) od Srba (38%) očekuju da Hrvati pokažu više odgovornosti prema BiH. Srbi smatraju da i Hrvati trebaju postati svjesni svoje krivnje za rat i ispričati se (50%), dok većina Bošnjaka ne misli tako (ovu opciju je izabralo tek 26% ispitanika). Bošnjaci smatraju kako Hrvati trebaju prestati zloupotrebljavati državne i entitetske institucije (44%), dok tek 21% srpskih ispitanika vjeruje da Hrvati to stvarno čine. Zanimljivo je da čak 55% Bošnjaka očekuje od Hrvata (kao i od Srba, ali u puno manjoj mjeri – 42%) da im omoguće da zarade.
Naime, svi ispitanici su uvjereni da su Hrvati u Bosni i Hercegovini ekonomski najneovisniji i stabilniji. No, nije sve tako crno. Postoje činjenice, odnosno osobine zbog kojih se jedni drugima i dive. Primjerice, Hrvati se dive Bošnjacima zbog njihove gostoljubivosti i odanosti vjeri. Srbi im se dive zbog sloge, marljivosti i gostoljubivosti. Bošnjaci i Hrvati se dive Srbima zbog njihove sloge i marljivosti. Bošnjaci im se dive i zbog ponosa i upornosti, a Hrvati zbog gostoljubivosti i ustrajnosti. I Bošnjaci i Srbi se Hrvatima dive zbog njihove kulture i radišnosti. Bošnjaci im se dive i zbog ponosa i ljubaznosti, a Srbi zbog snalažljivosti i složnosti. Rezimirajući rezultate istraživanja, ključni problemi koji opterećuju međusobne odnose tri naroda u BiH su nepostojanje zajedničkog cilja, niti približnog konsenzusa oko rata, neriješeno nacionalno pitanje i nepostojanje povjerenja među narodima. U svakom slučaju, istraživanje je pokazalo da, unatoč svemu, postoji potencijal u razvoju međusobnih odnosa.
Nevidim smisao ovog istrašživanja , iskrenost i dobre namjere bez obzira prema kome nije teško pokazati ako postoji elementarni odgoj koji dolazi iz kuće . Suština je u tome da Muslimani ovu zemlju vide kao svoju (nerjetko to zloupotrebljavaju),Hrvati Bosnu nesumnjivo vide kao svoju , ali često im se desi lapsus da sa Srbima nešto parćikaju(a Srbi bi BiH da razvale) ,i na kraju \"dželati\" ove zemlje Srbi . Na kraju kviz pitanje ?: Kako vjerovti nekome ko vas je uvjeravao da neće biti rata ,kako je JNA \"naša vojska\" ,pobiti 8000 muškaraca i dječaka ,paliti,žariti i silovati sve u dobrobit istrebljenja \"Turaka\" . Ja se njima ni u čemu ne divim ,mogu ih samo prezirat a tome me uči dobar kućni odgoj .