masovni ubojice

I Joker i Breivik osmislili su napade po istome modelu

Foto: Reuters/PIXSELL
joker na sudu (1)
Foto: AFP/PIXSELL
anders behring breivik
Foto: 'STOYAN NENOV'
'Norwegian mass killer Anders Behring Breivik looks on before the start of the fourth day of his terrorism and murder trial in Oslo April 19, 2012. Breivik said on Wednesday he should be executed or a
Foto: Reuters/PIXSELL
joker na sudu (1)
Foto: Reuters/PIXSELL
joker na sudu (1)
Foto: Reuters/PIXSELL
denver,joker (1)
Foto: 'POOL'
'Norwegian mass killer Anders Behring Breivik smiles during the second day of his terrorism and murder trial in Oslo April 17, 2012. Breivik, who massacred 77 people last summer, took to the stand for
30.07.2012.
u 09:00
Unatoč svim sličnostima, psihijatri kažu da se napadači ne mogu generalizirati.
Pogledaj originalni članak

Neki ljudi samo žele vidjeti svijet kako gori, izjavio je u jednom od filmova trilogije Batmanov batler Alfred i na taj način vrlo kratko ali i precizno opisao ne samo Jamesa Holmesa, krvavog Jokera iz Aurore, nego i norveškog masovnog ubojicu Andersa Breivika, koji je pokolj na Utoyi počinio točno godinu dana prije.

>>Norveška godinu dana kasnije: Svaki dan sjećamo se Utoye

Ljubitelji igara

Između dvojice monstruma, koji su potpuno hladno ubijali nedužne ljude u Norveškoj i SAD-u, niz je zapanjujućih sličnosti, a napadi kao da su izvedeni po istome obrascu.

– Prije svega, obojica su ovisnici o nasilnim i nerealnim videoigrama. Breivik je dane i dane provodio igrajući World of Warcraft i Modern Warfare, a posebno je volio Age of Conan. S druge strane, Holmes se divio Jokeru kao oličenju zla, bojio je kosu u crveno, kaže američki psiholog dr. Leslie Chapman. Ipak, sličnost između dvojice masovnih ubojica ovdje tek počinje. I Breivik i Holmes dugo su pripremali napade, detaljno ih planirali i uvježbavali. Krvavi Joker iz Aurore mjesecima je prikupljao streljivo i eksploziv od kojega je pravio improvizirane bombe, koje su poslije nađene u njegovu stanu, dok je Breivik mjesecima prije napada na Utoyu vježbao taktiku pokolja na računalnim igricama i simulatorima.

– Čak je i oružje vrlo slično. Obojica su koristila dugo oružje, poluautomatske puške i eksploziv, a svoje su žrtve gađali smireno, potpuno hladno i bez imalo premišljanja ili grižnje savjesti – kaže analitičar Zoran Grgić. Ciljevi su u oba slučaja bili potpuno nepoznati ljudi, a svoje žrtve ni Breivik ni Holmes nikada prije u životu nisu vidjeli ni upoznali. Za napade su izabrali prostore u kojima je kretanje žrtava ograničeno i predvidivo, a obojica su tijekom udara bila odjevena u policijske uniforme. Ipak, koliko god model napada na Utoyi i u Aurori bio sličan, stručnjaci tvrde da nikada dva masovna ubojstva ne idu pod zajednički nazivnik, a uzroci obično leže duboko u osobnosti počinitelja.

>>Holmes priznao policiji: Obojio sam kosu u crveno jer sam Joker

– Riječ je najčešće o teškim psihotičnim poremećajima ličnosti – objasnio je prof. Vlado Jukić, ravnatelj Psihijatrijske bolnice Vrapče. Sumanuti čin, dodaje, može biti posljedica bolesne ideje koja godinama tinja u glavi počinitelja.

– Obično je riječ o idejama koje nemaju veze sa stvarnošću, pa je moguće da bolesnik umisli da ga žena vara ili da djeca nisu njegova i onda godinama planira prije nego što ih ubije – upozorio je. Neki od teško bolesnih pacijenata, otkriva, u glavi razvije ideju da će masovnim ubojstvom spasiti svijet ili dobiti priliku za iskupljenje.

– Jednom kad se takve ideje razviju, teško ih je primijetiti prije samog čina jer ih pacijenti pomno kriju – kaže Jukić. Druga pak vrsta ubojica nema psihotične poremećaje, a riječ je, tvrdi Jukić, o osobama koje su jednostavno zle.

Nemaju empatije

– Takve osobe nemaju empatije, a učinile bi sve da makar i na trenutak dobiju pozornost medija – istaknuo je. Dodao je i da problem današnjice leži u činjenici da ne postoji jasna granica između dobra i zla pa takve hladne osobe mogu u javnosti biti obožavane.

– Primjerice, premijer može prijeći put od obožavane osobe do osuđenika te da ga onda društvo ponovno rehabilitira– nastavio je psihijatar. Dodao je i da je takva nejasna granica između dobra i zla jedan od glavnih uzroka razvoja ličnosti bez empatije i jasnih moralnih načela.

Bez obzira na uzroke, sličnosti između Breivika i Holmesa manifestirale su se i tijekom sudskih procesa. Ni jedan ni drugi nisu pokazali pretjeranu zainteresiranost na prvim pojavljivanjima pred sudom, a pogotovo nisu iskazali ni najmanje suosjećanje prema obiteljima žrtava koje su pobili u svojim pohodima. Breivik je čak i uživao u patnjama roditelja pobijene djece kada je u svome iskazu opisivao kako je svoje žrtve pronalazio po otoku i potom u njih hladno pucao. Na žalost, i Breivik i Holmes uzor su psihopatima diljem svijeta, a policija se boji da bi posljednji pokolj u kinu mogao pobuditi imitatore koji žele počiniti slične strahote. Da strahovi nisu bez osnove, govori i podatak da je u Marylandu prije dva dana uhićen dvadesetosmogodišnji Neil Prescott, koji je prijetio da će sve oko sebe dići u zrak, a šefu prosuti mozak po asfaltu. Pri uhićenju predstavio se kao Joker.

Preuzeto sa www.vecernji.hr

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.