Lideri SDP-a, HDZ-a BiH, SBB-a i HDZ-a 1990. odlučni su u namjeri da se promjene vlasti izvrše na svim razinama. Kako doznajemo, svi idući koraci precizno su dogovoreni i razrađeni. Upravo sjednica Doma naroda Parlamenta FBiH, na kojoj bi trebalo doći do smjene predsjedateljice Karoline Pavlović (Boljitak), održat će se u utorak, 3. srpnja, čime se nastavlja proces rekonstrukcije vlasti u FBiH.
Htjelo se prolongirati
Dan ranije održat će se sjednica Kolegija, na kojoj bi i formalno trebao biti utvrđen dnevni red izvanrednog zasjedanja koje je zatražila većina izaslanika u ovom domu. Potpredsjednik HDZ-a BiH Marinko Čavara, koji je glavni operativac ove stranke u procesu rekonstrukcije vlasti u FBiH, kazao nam je da je bilo pokušaja da se zasjedanje Doma naroda, a time i promjena rukovodstva, dodatno prolongira, ali da se od toga odustalo nakon upozorenja da će biti iskorištena mogućnost da sjednicu zakaže zamjenik predsjedatelja. - Obveza predsjedateljice je bila da zasjedanje zakaže u roku od 14 dana od podnošenja zahtjeva odgovarajućeg broja izaslanika. Taj rok istječe u ponedjeljak, ali spremni smo prihvatiti da se zasjedanje održi u utorak. Izvjesno je da će sjednica imati skoro istovjetan dnevni red, kao i sjednica Zastupničkog doma koja je održana 26. lipnja - kazao je Čavara. Dom naroda će se izjašnjavati o smjeni predsjedateljice i izboru novog čelnika Doma te o nizu zaključaka i odluka koje su usvojene i u Zastupničkom domu. Bit će upućen zahtjev predsjedniku i dopredsjedniku FBiH, Živku Budimiru i Mirsadu Kebi, da podnesu ostavke. Od premijera Nermina Nikšića bit će zatraženo da predloži smjenu ministara u Vladi FBiH koji opstruiraju njezin rad. Također će biti upućen zahtjev Vladi da žurno dostavi Parlamentu prijedloge za imenovanja iz mjerodavnosti ovog tijela.
Provedba zaključaka
- Idućeg tjedna je najavljena i sjednica Zastupničkog doma Parlamenta BiH na kojoj bi trebali biti smijenjeni ministri i doministar iz SDA u Vijeću ministara. U međuvremenu, Vlada FBiH bi trebala postupiti po zaključcima oba doma federalnog Parlamenta i predložiti smjenu ministara koji opstruiraju rad Vlade te prijedlog za imenovanja iz mjerodavnosti Parlamenta - napominje Čavara. Završetak aktivnosti na rekonstrukciji vlasti u FBiH ovisit će ponajviše o ponašanju entitetskog predsjednika, ali i brzine kojom će nova vladajuća koalicija osigurati dvotrećinsku većinu u oba parlamentarna doma. Kako doznajemo, i taj proces se privodi kraju. Stranke bi idućih dana trebale završiti dogovore oko osiguravanja dvotrećinske većine, no očekuju da će predsjednik i potpredsjednik prije tog koraka podnijeti ostavke.
Komentari 2
Ne treba mjenjati samo ljude i nego isustav. Pogotovo kada su novci u pitanju. Po meni ga treba obrnit: općine trebaju prikupljat novce od poreza i raspolagat svojim proračunom (infrastruktura, zdravstvo, zdravstvo, školstvo, poticaji, sve...) a državi ide samo određeni postotak (cca. 15-20 %) i ona izdaje samo upute. Ako neka općina zaglavi, nek se sporazumi sa susjednim. Time bismo došli na razinu Italije iz srednjeg vijeka, al šta ćeš. Velku prednost vidim u tome da bi, pogotvo u manjim zajednicama, ljudi postali socijalno odgovorniji. Hoće reći: ako ne plate porez, općina neće imat novaca za kredu u školi. Osim toga bi svi imali bolji uvid u to kako se novci troše, što bi itetako koristilo razvoju demokracije. U parlamentu sjede gradonačelnici, a stranke se mogu svađat u nekom zasebnom tijelu. Meni se moja ideja baš sviđa. ^_^
Kako novinari mogu biti u ovoj mjeri naivni (ili je mozda svjesno cinjenje), Budmira trebaju smjeniti s 2/3 vecinom, sto i ako uspjednu nije sve, da bi bio smjenjen treba biti bolestan ili Ustavni sud treba utvrditi da je krsio Ustav FBiH, sto nije. Ovo je sam predizborna kampanja.