DRAGAN VRANKIĆ:

Izbacuju 90% volje hrvatskih birača jer prave bošnjački entitet

Foto: Zoran Grizelj
Izbacuju 90% volje hrvatskih birača jer prave bošnjački entitet
20.12.2010.
u 08:45
Član Predsjedništva HDZ-a BiH i dopredsjedatelj Vijeća ministara govori o formiranju vlasti iz čega bošnjačka koncepcija želi isključiti Hrvate, te ustavnim promjenama na kojima Hrvati inzistiraju
Pogledaj originalni članak

Posljednja zbivanja u Federaciji oko uspostave vlasti pokazuju otvoreni sukob dviju koncepcija. Jedan je bošnjački koji promoviraju SDP-SDA i kojemu je cilj oslabiti Hrvate, dok pak ključne hrvatske stranke, dva HDZ-a, prijete blokadom sustava. Član Predsjedništva HDZ-a BiH i dopredsjedatelj Vijeća ministara BiH Dragan Vrankić poziva na razumna rješenja te ističe da su Hrvati odlučni obraniti svoju poziciju i inzistirati na ustavnim promjenama.

Na vidiku je ozbiljna komplikacija i kriza u Federaciji, kakva su Vaša očekivanja u pogledu uspostave vlasti nakon posljednjih izbora u BiH?

Kao i svakog dobronamjernog čovjeka i političara, moja su očekivanja u BiH da se vlast formira sukladno izbornim rezultatima, odnosno da se poštuje volja građana i naroda koji su birali svoje predstavnike. Pri tome treba uvažavati činjenicu da Bosna i Hercegovina nije politički uređena zemlja. Osnovni prioritet je ustavna reforma, izmjena Izbornog zakona i europske integracije. U tome kontekstu smatram da je potrebno poštivati, prije svega, volje naroda, odnosno zastupnika političkih opcija koje su birali. Tako treba poštovati i volju hrvatskog naroda iskazanu kroz 90-postotnu većinu koju imaju dva HDZ-a u Bosni i Hercegovini.

Kako gledate na ponudu SDP-a koju je uputio strankama SDA, Narodnoj stranci Radom za boljitak i HSP-u na federalnoj razini koje zajedno imaju marginalan broj hrvatskih glasova u odnosu dva HDZ-a i stranke koje stoje iza ovoga bloka. Čemu to vodi?

To vodi raspadu Bosne i Hercegovine. Nepoštovanje volje jednog naroda vidjeli smo kroz probni pokus zvani Alijansa, koji je bio apsolutni promašaj i koji je vratio državu BiH unatrag. Ovoga puta se još jednom pokušava potvrditi kako je Federacija u stvarnosti ogledni poligon gdje nema mjesta za Hrvate. U Federaciji se pokušava primijeniti ono što imamo u Republici Srpskoj, odnosno - jednostavno - da to silom inercije primijene Bošnjaci. Na taj način Bošnjaci sebi prave državu u državi i tako pariraju Srbima, dakako na štetu Hrvata. Ovoga puta to dolazi samo kroz paket koji se zove SDP-SDA, a ponudom ‘našim strankama’ koje imaju minoran legitimitet hrvatskog naroda faktički se stvaraju novi Sejde Bajramovići.

Ne znam jesu li svjesni da preuzimaju ulogu Jude za hrvatski narod u vremenu kada je i međunarodna zajednica eksplicitno kazala da se mora popraviti položaj hrvatskog naroda. A kada se upravo pogleda odnos hrvatskih dužnosnika može se zaključiti kako su europskome putu Hrvati bili predvodnica s iskrenom zainteresiranošću za jačanju države BiH. Nesumnjivo da su najzaslužniji za održanje europskog puta hrvatski dužnosnici u posljednjih nekoliko godina kroz ulogu koju su imali na državnoj i federalnoj razini.

Ima li SDP potporu međunarodne zajednice za novu Alijansu kakvu je imao prije deset godina?


Apsolutno nema i smatram da međunarodna zajednica, nažalost, u posljednje vrijeme pomalo pere ruke od svega. Moja je pretpostavka da unutar sebe nemaju konsenzus čvrstom djelovanja, što koristi SDP koji ničim nije dokazao svoju državotvornost.

Vaša stranka, odnosno vaš predsjednik gospodin Čović je najavio blokadu uspostave Doma naroda. Bojite li se sankcija visokog predstavnika, odnosno međunarodne zajednice prema hrvatskim strankama koje imaju 90 posto potpore Hrvata?


Ured visokog predstavnika i međunarodna zajednica imali su razloga i motiva da sankcionira one koji vrše opstrukciju Bosne i Hercegovine, opstrukciju demokracije, opstrukciju poštovanja volje jednog od naroda pa nisu djelovali. Sada ne vidim nikakvog razloga zašto bi djelovali za one koji se zalažu za jednakopravnost, europske demokratske principe i predstavljaju 90 posto potpore hrvatskog naroda. Zbog svega toga ne vidim nikakva razloga za bilo kakve sankcije.

Što je, po Vama, motiviralo stranku poput HSP-a BiH da pristane na ovakvu sramnu ulogu u stvaranju bloka bez većinske potpore Hrvata jednako kao što je prije 10 godina napravio NHI?

Bit ću otvoren i jasan. Radi se o nedozrelim, neprofiliranim i nedokazanim ljudima. Politička stranka čiji su se predstavnici do jučer smatrali nultim Hrvatima, a njihova politika se smatrala skroz desnom političkom opcijom, koja nije bila prihvatljiva ‘građanskoj demokraciji’, ovog puta ide u krilo reformiranim komunistima. To pokazuje da se radi o istim ljudima koji su iz totalitarnog sustava i koji sve čine da se dočepaju vlasti. O njihovim idealima nema ni govora. Kada se na podjeli fotelja nađu desni i lijevi, to samo po sebi sve govori.

Jeste li zadovoljni dogovorom dva HDZ-a i može li se u tome što poremetiti oko strateških pitanja?

To je nešto najvrjednije što je ostvareno u posljednje vrijeme. Moram reći kako je HDZ BiH vrlo jasno u predizborno vrijeme pozivao sve hrvatske stranke pa tako i hrvatsku koaliciju da zajednički budemo u vlasti i ostvarimo bolju narodnu poziciju kroz ustavne promjene.

Posebno sam zadovoljan zbog sporazuma dva HDZ-a u BiH čime smo postigli jednu snagu koju je poduprlo 90 posto Hrvata u BiH. Za ovaj sporazum smo vrlo jasno pozivali i druge hrvatske stranke.

Uskoro se očekuje otvaranje procesa ustavnih promjena u BiH. Mislite li da političko je prekomponiranje s izbacivanjem najsnažnijih hrvatskih stranaka povezano s pozicioniranjem ususret ustavnih reformi?

Sve što se događa, upravo vidim razloge u tome. Postoji kritična većina političkih snaga i građana BiH koja je shvatila da su potrebne ustavne promjene, a međunarodna zajednica to vrlo snažno ističe. Bošnjačka politika iskazana kroz SDP i SDA sve radi da do toga ne dođe i da zadrži postojeće stanje. Njihov je moto – ako ne može građanska cijela, onda može pola, odnosno Federacija BiH bez Hrvata. To faktički ide na vodu politici RS-a da se ništa ne mijenja. Ako se netko može optuživati da surađuje s RS-om, onda se to može reći za SDP i SDA.

Predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović rekao je nedavno kako je bilo pravosudnih pritisaka i raznih prijetnji prema njemu i drugim stranačkim dužnosnicima. Jeste li Vi takvo što doživjeli?

Raditi osam godina na razini Federacije i države u Sarajevu, a prije toga šest godina u složenom prostoru u Hercegovačko-neretvanskoj županiji, iznimno je teško. Imao sam desetke raznih prijava, montiranih političkih procesa kako bi se diskreditiralo.

No, kada čovjek radi pošteno, korektno, po savjesti, onda se nemate čega brinuti. I ovih dana sam dobio prijavu i moram se javiti tužiteljstvu. Vjerujte da apsolutno spavam bez ikakvog opterećenja, i to pričinjava zadovoljstvo jer jednostavno kada radite sve po zakonu nemate razlog za brigu.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.