Ocjena britanskog lista Independent da je BiH i nakon ovih izbora ušla u novi ćorsokak iz kojeg će teško biti naći izlaz najbliže korespondira sa stanjem na političkom i društvenom terenu, bez obzira na optimizam pojedinih izbornih pobjednika. Bošnjaci su, primjećuje Independent, glasovali za stranke koje se zalažu za jedinstvenu BiH, Srbi za nacionaliste koji pozivaju na secesiju, a Hrvati za stranke koje bi formirale hrvatski entitet. U takvom rasporedu snaga bit će vrlo teško ostvariti konsenzus koji bi doveo do reformi neophodnih za daljnje europske integracije.
Uz konstataciju da “izbori u BiH nisu promijenili bosanskohercegovačku tragediju, njemački list Koelner Stadt Anzeiger piše kako je sada postalo jasno da se sustav sam od sebe ne može reformirati”. Po njima, ključna uloga u toj reformi pripada Europskoj uniji.
“Država koja se sastoji od tri nacije, od kojih svaka ima svoju političku ulogu, ne može funkcionirati – u najmanju ruku ne kao demokratska država. Odluke koje se na svakom drugom mjestu donose većinom glasova, ovdje uvijek može blokirati manjina. Sve dok različite nacije i stranke, koje nisu definirane političkim i socijalnim programima, nastupaju jedne protiv drugih, ne može doći do povijesnog kompromisa”, zaključuje list.
I ostali visokotiražni njemački listovi skeptični su prema promjenama u BiH. Frankfurter Allgemeine Zeitung tako piše kako je jedno veliko ime ponovno na političkoj sceni, Bakir Izetbegović, sin Alije, koji bi trebao biti puno umjereniji u političkim stavovima od svog prethodnika bošnjačkog člana Predsjedništva BiH Harisa Silajdžića.