BEOGRAD - Hrvatski predsjednik Ivo Josipović u intervjuu beogradskim Večernjim novostima rekao je kako javnost u Hrvatskoj i Srbiji nije za povlaćenje tužbi za genocid koje su Hrvatska i Srbija podnijele međunarodnom sudu pravde u Haagu.
- U Hrvatskoj o tome odlučuje vlada. Više puta sam govorio kako valja razmisliti o opravdanosti ovih tužbi, posebice ako se već nekim drugim načinima ostvaruju ciljevi koje smo željeli. Međutim, vidite i sami, i politička i opća javnost nisu još skloni takvom rješenju. Nadam se da će razvoj događaja navesti vlade na razmišljanje kako se odnosi mogu urediti i drugačije. A ako bi se postupak i nastavio i bila donešena neka presuda, ne vjerujem da bi to značajnije utjecalo na međusobne odnose. Pri čemu, naravno, odnosi između susjeda uvijek su bolji ako se ne rješavaju sudom nego dogovorom - rekao je Josipović, ali nije želio nagađati da li se čekaju parlamentarni izbori kako bi Hrvatska povukla tužbu.
Odgovarajući na pitanje o povratku izbjeglica, Josipović je odgovorio kako valja omogućiti povratak svima koji se žele vratiti u Hrvatsku.
- Tu više nema političkih prepreka. Prvi je problem obnova porušenih objekata, ali to nije dovoljno, od kuće se ne živi. Povratnici imaju iste probleme koje imaju i drugi naši građani, ekonomska je kriza, nema posla... Dakle, treba razgraničiti probleme koje smo nekada imali, političke i sigurnosne prirode, od ovih sadašnjih, koji su primarno financijski, gospodarski. Mislim da je održiv model koji je načelno politički prihvaćen - organizirati međunarodnu donatorsku konferenciju gdje bi se, s jedne strane, omogućio povratak, odmah, svima koji to žele, a onima koji svoj život žele dalje organizirati u Srbiji pomoći da se tamo skuće. Napominjem, ima i mnogo Hrvata koji još nisu rješili svoj status - rekao je hrvatski predsjednik dodajući kako bi najviše volio da se svaki Srbin koji je otišao, vrati ali "povratak svome domu želim i svim Hrvatima, Bošnjacima, svakom čovjeku, bez obzira na to odakle je i koje je narodnosti".
Josipović s osvrnuo i na nepravomoćnu presudu Gotovini i Markaču koja se, kako je rekao novinar Novosti, "temelji na ocjeni o zajedničkom zločinačkom pothvatu političkog i vojnog vrha Hrvatske".
- To je pravni koncept koji nije uvijek razumljiv, koji ne postoji ni u jednom meni poznatom pravnom sustavu. Bez obzira na to, svjesni smo da je zločina bilo. Naravno, uvijek se pitamo da li su prave osobe pozvane na odgovornost, ali presude Haaškog suda apsolutno poštujemo, bez obzira dopadaju li nam se ili ne. S druge strane, svijest o tome da je bilo zločina s hrvatske strane je civilizacijski napredak u našem razumijevanju onoga što se događalo. Bez obzira na to, za nas će Domovinski rat ostati obrambeni, njime smo izborili neovisnost i cjelovitost koje su bile ugrožene i izvana i iznutra.
Novinar Novosti je podsjetio Josipovića na njegovu raniju izjavu kako ”poštivanje pravnih aspekata rada suda ne znači prihvaćanje političkih i historijskih aspekata presude” i upitao kako je to moguće odvojiti.
- Moguće je zato što je konkretni zločin činjenično dokaziv i onaj tko je kriv treba odgovarati. Ne prihvaćam, međutim, globalne političke zaključke iz te presude, što neki čine, da je Hrvatska vodila nepravedan rat i da je cijeli rat vođen da bi se iz Hrvatske protjeralo srpsko stanovništvo. To ni historijski nije točno, a i ne piše u presudi. U presudi piše i da je ”Oluja” bila dio međunarodnog oružanog sukoba, dakle, da je Srbija bila uključena u rat u Hrvatskoj - pojasnio je Josipović, a na podsjećanje novinara kako je "Oluji prethodila politička odluka hrvatskog vrha", hrvatski je predsjednik odgovorio:
- Sigurno, samo je pitanje da li je politička odluka sadržavala i sve ove aspekte koji uključuju zločine.
Preuzeto sa www.vecernji.hr