Pod okriljem noći tim dobro utreniranih ljudi u maskirnim uniformama ulazi u zabranjeno područje. Ronioci tiho ulaze u vodu, penjači postavljaju kamere po zidovima. Vođa akcije skenira brda termalnim kamerama. Ako se pojave čuvari, opozvat će misiju zbog koje su došli s drugog kraja svijeta.
Ovo nije dio novog špijunskog filma, nego dokumentarca o – delfinima.
Negativci iz Sea Worlda
Oscarom nagrađeni "The Cove", koji je upravo došao u kino Europa, nije još jedan patetični film o delfinima, već jedan od onih filmova koji vam mijenjaju pogled na svijet.
Protagonist je filma bivši trener delfina koji su glumili Flippera, a sada aktivist za njihovo oslobođenje, koji razotkriva prljav i vrlo unosan biznis koji prikrivaju vodeni parkovi (Sea World), japanski diplomati i čitava medijska mašinerija.
U sat i pol filma on uspijeva povezati teško trovanje japanskih školaraca, pokolj desetaka tisuća delfina i dječji serijal Flipper, od kojeg je, tvrdi, sve krenulo.
Uz ovaj potresni, snažno angažirani film prikazuje se i jedan sasvim oprečan – poetski dokumentarac o pothvatu Philippea Petita, koji je 1974. godine punih sat vremena plesao na žici razvučenoj između newyorških Blizanaca.
Tornjevi WTC-a kao san
Nakon "The Cove", ovaj film djeluje poput smirujuće šalice čaja, a njegov kraj, umjesto suza, izvlači smiješak na lice. U filmu je mnogo arhivskog materijala iz različitih faza gradnje WTC-a. Nakon kolektivne traume 11. rujna, zanimljivo je vidjeti ih u kontekstu ostvarenja nečijih sasvim nevinih snova.
Inače, "Čovjek na žici" osvojio je nagradu Oscar 2009. godine, a "The Cove" 2010.
Kapitalizam na Mooreov način
Uz spomenute oskarovce u programu kina Europa našao se i film koji nije bio u utrci za prestižnu nagradu, ali se na dodjeli 2010. o njemu govorilo više nego o nekim nominiranima. Riječ je o novom angažiranom uratku dokumentarnog superstara Michaela Moorea, besramnog redatelja koji se proslavio filmovima "Bowling for Columbine" i "Farenheit 9/11".
U svojem prethodnom filmu "Sicko" raskrinkao je rupe u američkom zdravstvenom sustavu, a sad prokazuje sve apsurde ekonomije. "Kapitalizam – ljubavna priča" uobičajen je kolaž njegovih tirada, arhivskog materijala i intervjua kojih je cilj nasmijati, ali i naljutiti gledatelja.
Preuzeto sa www.vecernji.hr