Na poziv nadbiskupa metropolita vrhbosanskog kardinala Vinka Puljića, vjernici Vrhbosanske nadbiskupije okupili su se jučer na misi za domovinu u kraljevskom gradu Bobovcu kod Kraljeve Sutjeske.
Pozdrav kardinalu
Njima su se, po osmi put, pridružili vjernici-katolici djelatnici Ministarstva obrane BiH na čelu sa zamjenicom ministra obrane Marinom Pendeš, pripadnici Oružanih snaga BiH i policajci na svim županijskim, entitetskim i državnim razinama. Euharistiju na ostacima kasnoantičke utvrde i srednjovjekovnoga grada Bobovca, pedesetak kilometara sjeverno od Sarajeva, nadomak franjevačkog samostana u Kraljevoj Sutjesci, predslavio je kardinal Puljić. Suslavilo je četrdesetak svećenika, među kojima su bili svi vojni kapelani u BiH, kao i trojica vojnih kapelana iz Republike Hrvatske.
Pozdrav kardinalu Puljiću i svim nazočnima uputio je glavni kapelan vlč. Željko Čuturić podsjećajući da su se tu okupili, kao i obično, u subotu koja je najbliža danu smrti posljednje bosanske kraljice Katarine preminule 25. listopada 1478. U prigodnoj propovijedi kardinal Puljić je kazao da na korijenima svoje povijesti žele sebi posvijestiti gdje žive i što žive te moliti za domovinu Bosnu i Hercegovinu. Progovorio je o domovini iz biblijskog gledanja podsjećajući da je Gospodin pozvao Abrahama da pođe iz kraja očinskog te ide u drugi kraj koji mu postaje domovinom. Istaknuo je da izraelski narod doživljava domovinu kao dar jer mu ona čuva grobove otaca.
„Ona mu je zato sveta. Domovina mu čuva i svetište u kojem se nalazi kovčeg zavjetni. Ona mu čuva i grad Jeruzalem u kojem se nalazi hram kao simbol identiteta. Božjem narodu domovina je i dio vjere jer Bog tu s njima komunicira“, kazao je kardinal Puljić podsjećajući da je izraelski narod doživio gorko iskustvo progonstva kada im je domovina bila oskvrnjena, a svetišta su im oskvrnuta i spaljena. Rekao je da su im upravo u tim trenucima ta svetišta bila sveta i draga. Kardinal Puljić je potom progovorio o Isusu Kristu koji se rodio u određenom kraju i zavičaju.
Posebno je istaknuo trenutak kada je Isus zaplakao nad gradom Jeruzalemom čime pokazuje koliko ga je vodio. Naglasio je da je Isus govorio o vječnoj domovini koja je za sve ljude i sve narode i za svu vječnost. Osvrnuo se i na gorčinu koju su doživjeli mnogi koji su tijekom rata prognani iz Bosne i Hercegovine što ga je potaknulo da prije deset godina pozove sve na molitvu za domovinu na Bobovcu. Naglasio je da tu žele pokazati ljubav prema svom narodu, rodnom kraju i zavičaju, ali i prema svima drugim narodima i ljudima koji žive u toj zemlji.
„Na taj način povezali smo s nama i sve one koji su osjetili svu gorčinu progonstva i tuđine kako bi rado navratili u ove krajeve i kako ne bi zaboravili grobove svojih predaka.
Svet je osjećaj znati i pohađati grobove svojih predaka. Došli smo ovdje kako bismo pokazali da poštujemo svoju povijest. Možda je dovoljno ne poznajemo. Nije ni čudno jer se u ovoj zemlji naučavaju tri različite povijesti“, kazao je kardinal Puljić napominjući kako je potrebno shvatiti da svaki narod, gledajući svoju povijest, sebe prepoznaje i hrabrije stasa u sadašnjosti za budućnost. „Zato sam odlučio da molimo ovdje kako bi moj hrvatski narod shvatio i prepoznao svoje korijenje i rastao u ljubavi prema svom identitetu“, rekao je kardinal Puljić.
Prigodni darovi
Molitvu vjernika izrekli su pripadnici Oružanih snaga, redarstvenici i djelatnici Ministarstva obrane. Zamjenica ministra Marina Pendeš darovala je kardinalu Puljiću prigodnu sliku, a to je učinio i djelatnik Granične policije iz Doljana Ante Medić. Tijekom mise pjevao je zbor Katoličkog školskog centra „Sveti Pavao“ iz Zenice pod ravnanjem nastavnika glazbe Davorina Bošnjakovića.
Bobovac
Kardinal Puljić: Učimo svoju povijest
Euharistiju na ostacima kasnoantičke utvrde i srednjovjekovnoga grada Bobovca, nadomak franjevačkog samostana u Kraljevoj Sutjesci, predslavio je kardinal Puljić