Čovjek je sazdan od tijela i duha. No, ljudsko biće je i Homo ludens – čovjek koji se igra. Pred kraj 2022. godine ovozemaljski svijet napustio je velikan duha, papa emeritus Benedikt XVI. I najobrazovaniji ateisti složit će se s činjenicom da je papa Joseph Ratzinger spadao među vodeće intelektualce svoga vremena, a osobito ga cijene najrenomiraniji filozofi. Postoji mišljenje da je posebno zaslužan za ustoličenje pape Ivana Pavla II. Obojici su Hrvati bili u srcu. Znali su koliko su Hrvati svojom duhovnošću potrebni sve "raskalašenijoj" Europi. Njihovi posjeti Hrvatskoj o tome svjedoče. Osobno su zaslužni za poseban odnos Vatikana prema Hrvatskoj i Hrvatima. Ratzinger je naslijedio kardinala Šepera na mjestu Kongregacije za nauk vjere i nastavio stopama hrvatskog kardinala. Benedikt XVI., nesumnjivi intelektualni i duhovni autoritet, imao je vrlo visoko mišljenje o kardinalu Stepincu! Tko na znanstvenoj osnovi razmatra noviju hrvatsku povijest, morao bi Ratzingerova mišljenja uzeti u obzir, možda kao kategorički imperativ. Nije Benedikt XVI. bilo tko.
Rekosmo da je ljudsko biće i Homo ludens. No, ovaj svijet napustio je Pelé, sinonim, simbol, metafora, kralj igre nad igrama. Nogomet je najljepša od svih igara, a je igrao najljepši nogomet. To će potvrditi barem dvije trećine svjetskih nogometnih stručnjaka i sportskih novinara koji su ga imali prilike gledati. Pogotovo uživo, kao pisac ovoga teksta. Zahvaljujući ponajviše Peléu nogomet je postao najvažnija sporedna stvar na svijetu. I više od igre. Svi veliki nogometaši imali su pokoji deficit, samo je Pelé imao obje noge, savršen dribling, brzinu, snagu, fenomenalnu igru glavom, pregled, viziju i neobranjiv udarac te bio vođa. Kralj! Jedini je nogometaš s tri osvojena svjetska prvenstva! Bio je i atleta, i gimnastičar, i baletan i pritom se silno zabavljao. Pozlatio je onu "krpenjaču" ("loptu" od krpa) dok se nije dokopao kožne lopte. Postigao je gol nakon tri "sombrera" u šesnaestercu, a vratar je pao na donji dio leđa! Kako ističe nekadašnji Dinamov nogometaš i Večernjakov novinar Miroslav Rede, Pelé je sa 17 godina 1958. u zadnje tri utakmice Svjetskog prvenstva dao pet golova i imao dvije asistencije, a u dva finala zabio devet golova. Nije igrao u Europi jer ga je Brazil proglasio nacionalnim blagom. A u utakmicama Internacionalnog kupa poigravao se s europskim prvacima.
Udarali su ga bjesomučno grube neznalice. Na Svjetskom prvenstvu u Engleskoj 1966. Bugari i Portugalci natjecali su se u tome tko će više udariti ne loptu, već Peléa po nogama. Pa Brazil bez Peléa nije ušao u završnicu, a Englezi su postali prvaci svijeta u finalu protiv Nijemaca nakon gola koji je dosuđen iako lopta nije bila prešla gol-crtu te produžetaka. Pa je Pelé ostao sa "samo" tri osvojena svjetska prvenstva. A u tandemu s Garrinchom (u 36 zajedničkih utakmica) nije izgubio! Zbog Peléa je FIFA 1970. godine uvele žute i crvene kartone! Pelé se ponovno te godine vinuo u sami vrh, a grubijani su sve češće išli pod tuš prije kraja utakmice. Cijenio je neke starije hrvatske nogometaše. Pitao se zašto "bili tić" Jurica Jerković koji je na njegovu oproštaju 1971. dao gol s 30-ak metara ne igra u reprezentaciji Jugoslavije, zvao je 22-godišnjeg dinamovca Krasnodara Roru u svoj Santos, tražio je da se nakon utakmice Santosa protiv Dinama 1969. (1:1) fotografira s Rudolfom Belinom. Tih 60-ih godina zagrebački Dinamo bio je rangiran među najbolje momčadi Europe i svijeta. No glavni zadatak Centralnog komiteta Hrvatske bio je: Dinamo ne smije biti prvak! Dok ih Ćiro nije zezn'o! Jurica Jerković i Krasnodar Rora bili su rezerve Zvezdinu tandemu Džajiću i Aćimoviću u reprezentaciji Jugoslavije. Pa su duhoviti Hercegovci pričali vic u kojem je Jerković u navodnoj prepirki s Jovanom Aćimovićem rekao:
- Za tebe sam ja Franjo Vladić - Kulje!
Mostarac Jadran Topić – Ćela Peléa je u newyorškom Cosmosu naučio pjevati Oliverovu "Skalinadu"! Život je skalinada, a nogomet još veća. "Messi je najbolji", jedni vele. Drugi uzvraćaju: "Za Messija je Maradona - Pelé!" Pelé je već dugo legenda, mitska ličnost i pitanje je ima li ikakva smisla uspoređivati ga sa smrtnicima. Onaj Maradonin gol rukom Pelé bi jednostavno dao glavom (regularno) jer je imao nevjerojatan odraz, a Messi ne bi ni pokušao. Pelé ne bi promašio zicer u finalu kao Messi 2014. i ostao bez zlata. Očekujemo da se Gary Lineker ispravi i konstatira:
- Nogomet je igra u kojoj na kraju pobijedi momčad u kojoj igra – Pelé!