Kolumna

Veselimo se ljetu novom, neće valjda opet biti sve po starom!

Veselimo se ljetu novom, neće valjda opet biti sve po starom!
30.12.2022.
u 12:26
Na granici prema RH, koja ulazi u schengenski prostor, carinici upitaše Muju koji je trbuhom za kruhom krenuo u Njemačku: - Imate li rakije, vina, pršuta, pečenice, kobasice? - Ej, jarane moj, kad bih ja toga svega imao, ne bi mene Njemačka vidjela - odgovori im Mujo
Pogledaj originalni članak

Vrijeme je inventura i svođenja računa za 2022. te planova i proračuna za sljedeću, 2023. godinu. A godinu na izmaku pamtit ćemo po mnogo čemu, no dosta toga valjalo bi zaboraviti. Ruska agresija na Ukrajinu ostat će zapisana u sve povijesne knjige, a nadamo se da neće izazvati nuklearni rat svjetskih razmjera. Vjerujemo da će posljedice osvajačkih planova iz Kremlja biti podnošljivije, da će se prevladati energetska kriza, izbjeći recesija, smanjiti inflacija, zaustaviti rast cijena, da će plaće i mirovine realno rasti…

Rezultati listopadskih izbori doveli su do sporazuma između HDZ-a BiH, "osmorke" i SNSD-a pa valja ustrojiti vlast na državnoj i federalnoj razini. Schmidtovo nametanje novog načina popunjavanja Doma naroda, na temelju odluka Ustavnog suda BiH o legitimnom predstavljanju konstitutivnih naroda, daje nadu bh. Hrvatima da postanu uistinu konstitutivni, jednakopravni, suvereni i tvorbeni narod u BiH. Valja vjerovati u povratak povjerenja između Hrvata i Bošnjaka, a to se može postići micanjem unitarističkih lumena odjevenih u prozirno "građansko" odijelo i njihovih medijskih pulena na političku marginu. Tako će se RS čvršće vezati za BiH - sila unitarističke akcije stvara silu secesionističke reakcije, unitarizam hrani separatizam.

Bosna i Hercegovina konačno je dobila status kandidata za članstvo u EU, što je jedan od najljepših darova za Božić i Novu godinu svim ljudima dobre volje u BiH. Valjat će što prije nakon uspostave vlasti na entitetskim i državnoj razini krenuti u ispunjavanje zadataka koje zahtijeva kandidacijski status. Pri tom treba gurnuti ustranu one koji prave destrukcije, podmeću klipove, sapunaju odskočnu dasku koju je BiH dobila od Europske unije. Konstruktivne političke snage, koje su svjesne činjenice da je Bosna i Hercegovina država dvaju entiteta i triju jednakopravnih konstitutivnih naroda, što je natkrovljujuće načelo i Daytonsko-pariškog mirovnog sporazuma i Ustava BiH, trebaju se ugledati na Vatrene koji su zajedništvom ponovno došli do medalje na Svjetskom nogometnom prvenstvu. Međusobna trvenja srbijanskih Orlova dovela su ih na predzadnje mjesto među one 32 reprezentacije (od 211 članica FIFA-e) koje su se plasirale u Katar, vrativši se u Srbiju potkresanih krila. Zmajevi će biti jači ako politička klima u BiH bude zdravija. A nogomet je odraz stanja nekog društva.

Vjerujemo i u to da će COVID-19 negdje odlepršati, ali opreza, majke mudrosti, nikada dosta. Jer klimatske promjene miješaju vjetrove i temperature, viruse i slične sitne nemani velikog dometa. Nova godina počet će u Tokiju ranije nego u našoj vremenskoj zoni, a još kasnije u Los Angelesu. I slavi se svugdje u civiliziranom svijetu. No, proteklih dana stigao je "lapsus" iz Sarajeva da se 1. siječnja slavi katolička Nova godina. Nova godina je i blagdan pripadnika kršćanstva, svjetske religije koja obuhvaća brojne crkve, zajednice i sljedbe kojima je zajednička vjera u Isusa Krista po čijem rođenju i gregorijanskom kalendaru računaju godine, mjesece i nadnevke pripadnici drugih religija, ali i ateisti u civiliziranom svijetu. Neke pravoslavne crkve Božić i Novu godinu slave po julijanskom kalendaru. Postoje i Kineska i Židovska i Hidžretska (islamska) nova godina (po lunarnom kalendaru)… Naravno, postoji i pravoslavna Nova godina po julijanskom kalendaru (14. siječnja). Pa tako mnogi Novu godinu slave dva puta godišnje!

Ovih dana bilo je još nekih "lapsusa" pa se iz Sarajeva čulo da se 25. prosinca slavi hrišćanski Božić. Katolici u BiH uglavnom koriste pojam kršćanski, a pravoslavci (koji slave Božić 7. siječnja) pojam hrišćanski. U Sarajevu je sjedište (kršćanske) Vrhbosanske biskupije (Sarajevo se svojedobno zvalo Vrhbosna) pa bi za Sarajlije bilo logično koristiti pojam kršćanski kad su katolici u pitanju. Nekima se u bh. prijestolnici ne dopada Djed Mraz, Djed Božićnjak još manje, a najmanje Božić Bata. A bilo bi logično da svatko proslavlja ono što mu je blisko i milo. No, veselimo se ljetu novom, neće valjda opet biti sve po starom!

U bivšoj državi pojam granice prema Zapadu bio je Šentilj, a od početka 2023. godine za BiH bit će to Schengen. Zapad je ponovno stigao na vrata BiH. Na granici prema RH, koja ulazi u schengenski prostor, carinici upitaše Muju koji je trbuhom za kruhom krenuo u Njemačku:

- Imate li možda rakije, vina, pršuta, pečenice, kobasice?

- Ej, jarane moj, kad bih ja toga svega imao, ne bi mene Njemačka vidjela - odgovori im Mujo.

 

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.