Književno-kulturna manifestacija "Šimićevi susreti 2022." završila je jučer opsežnim programom. Tradicionalni susret s književnicima u osnovnim školama i Srednjoj školi u Grudama počeo je već u deset sati, a potom je u župnoj crkvi u Drinovcima, rodnom mjestu braće Šimić, služena misa zadušnica za Antuna Branka i Stanislava Šimića. U Peć Mlinima (Ravlića pećina) upriličena je tradicionalna svečana akademija u čast braće Šimić, a prigodno slovo održao je pjesnik akademik Luko Paljetak. Potom su dodijeljene nagrade mladim pjesnicima, a Ivan Baković, predsjednik Društva hrvatskih književnika Herceg Bosne, godišnju nagrada "Antun Branko Šimić" uručio je Stijepi Mijoviću Kočanu za knjigu "Bože moj".
"Bože moj"
U programu su nastupili pjesnici i učenici Glazbene škole Grude. Ovogodišnji program Šimićevih susreta, najdugovječnije književne manifestacije u Bosni i Hercegovini, otvorio je u ponedjeljak, 25. travnja Miro Gavran, novoizabrani predsjednik Matice hrvatske, jedan od najizvođenijih dramskih pisaca u svijetu, koji je istaknuo to kako poeziju A. B. Šimića valja prevesti na 20-ak najvažnijih jezika, a na zatvaranju je sudjelovao Luko Paljetak, jedan od najvećih živućih hrvatskih pjesnika i jedan od najboljih poznavatelja poezije A. B. Šimića. Šimićevi susreti već šest desetljeća magično privlače književnike iz BiH i Hrvatske te mnogobrojne poklonike lijepe riječi.
U programu ove književne manifestacije kroz desetljeća sudjelovala su brojna ugledna imena hrvatske književnosti, među kojima Vesna Parun, najveća hrvatska pjesnikinja, velika poklonica djela A. B. Šimića, Veselko Koroman koji je dva puta bio nominiran za Nobelovu nagradu od Društva hrvatskih književnika iz Zagreba, Jure Kaštelan, zaslužan za hrvatski prijevod Biblije, Petar Gudelj, Anđelko Vuletić, Mladen Vuković, najveći broj članova Društva hrvatskih književnika Herceg Bosne…
Kompletan članak čitajte u tiskanom izdanju Večernjeg lista BiH...