- Došli su izravno s turneje iz Washingtona u Orašje pa smo ovaj koncert u Orašju nazvali “From Washington to Orašje” jer bila nam je čast ovdje nastupiti i zatvoriti 2. Ethno Plugged In Orašje World Music Festival, poručio je uime dua Bow vs. Plectrum Filip Novosel koji skupa s Tihomirom Hojsakom, s tamburicom i kontrabasom, na originalan način spaja etno zvuk i tradiciju.
Novi tonovi
Kritičari i publika zaljubljeni u takav novi glazbeni izričaj ne štede riječi hvale za mlade glazbenike, ali ni oraška publika nije bila imuna na nove tonove koje su nagrađivali burnim pljeskom i ovacijama. Čestitali su prof. Mariju Oršoliću, ravnatelju Centra za kulturu Orašje, što je pokrenuo takav festival i što nekim novim i drugačijim glazbenim projektima nudi sasvim nove glazbene horizonte.
Čestitke za organizaciju takvog novog glazbenog događaja uputili su i prethodnici Ibrica Jusić i Lidija Bajuk, koji su također oduševili posavsku publiku.
Orašje se još jednom potvrdilo kao grad festivala, jer uz postojeća tri festivala, filma, lutkara i glumca, dobilo je i festival etno glazbe.
- Posavina je mjesto s iznimnim bogatstvom etno elemenata u svim segmentima kulture, pa i u glazbi, ističe prof. Oršolić.
Publika je uživala tijekom tri vrhunska koncerta u kojima je Ibrica Jusić donio istinske glazbene vrijednosti BiH – pjesme sevdalinke u izvedbi ovog vrhunskog i prepoznatljivog hrvatskog kantautora šansona i zabavne glazbe.
Cjelovečernjim koncertom Lidija Bajuk potaknula je publiku na “davanje glasa pjesmama koje traju pjevanjem i postoje da bi bile pjevane” te je uz pojedinačne izvedbe objasnila kontekst nastanka i zapisa tradicijske pjesme u određenomu kraju.
Gudalo protiv trzalice
Uz dužno poštovanje glazbe Jusića i Bajuk, ipak izdvajamo gostovanje mladog glazbenog dua Bow vs. Plectrum.
Tihomir Hojsak i Filip Novosel donijeli su Posavini po prvi put neuobičajeni spoj tonova kontrabasa i tambure. Njeguju hrvatsku tradicijsku i etno, ali i glazbu susjednih područja, koju su dijelom sami skladali, a dio je obrada poznatih arija i pjesama, te ju predstavljaju na originalno uglazbljen način.
Hojsak i Novosel istrzali su i izgudali zvukove od Balkana do suvremenog jazza na originalan proizvod, satkan od različitih stilova. Virtuoznost je ostavila bez daha posjetitelje oraške kinodvorane i tog odličnog koncerta. “Gudalo protiv trzalice”, tako su nazvali i svoj projekt, no očito je rezultat je neriješen, a pobjeda neupitna.
Ethno Plugged In Orašje prvi je festival ovakve vrste na našem području, i u idućim godinama nastojat ćemo u Orašje dovesti eminentna imena etno zvuka, ali ćemo ustupiti prostor i amaterskim skupinama koje njeguju ovaj vid glazbe, spajajući tradicionalno i moderno u jedan zvuk”, smatra prof. Mario Oršolić.•