U hotelu Brotnjo u Čitluku, u organizaciji čitlučkog ogranka Matice hrvatske Čitluk, a u okviru obilježavanje 180. obljetnice postojanja Matice hrvatske te 51. godišnjice smrti i 100. obljetnica rođenja fra Didaka Buntića, predstavljene su knjige „Obrana Jeruzalema“ Mire Gavrana, predsjednika Matice hrvatske, i „Moguće? Danas?“ fra Marinka Šakote. U predstavljanju dviju knjige sudjelovali su Andrija Stojić, predsjednik ogranka Matice u Čitluku, glumica i redateljica Mladena Gavran, supruga poznatog hrvatskog dramatičara, te autori dviju knjiga. U programu su nastupile članice ženske vokalne skupine HKUD-a Didak i Marko Sušac, učenik Osnovne glazbene škole Brotnjo.
– Doista sam počašćen pozivom predsjednika Ogranka Matice hrvatske u Čitluku Andrije Stojića i sretan sam što sam došao ovdje. Sretan sam što su došli brojni matičari iz drugih ogranaka i svi vi koji živite ovdje u Čitluku i okolici. Imamo doista mnogo poveznica i sretan sam da se ovo događa u godini 180. obljetnice postojanja Matice hrvatske. Mnogi ljudi nemaju osjećaj koliko dugo traje Matica hrvatska. Ona je najstarija kulturna institucija u Hrvata. Posebno sam sretan da večeras mogu predstaviti svoju najnoviju knjigu, to je knjiga „Obrana Jeruzalema“. Riječ je o poemi u deset pjevanja. Uskoro će izaći i drugo izdanje jer je knjigu jako lijepo prihvatila čitalačka publika i kritika. Drago mi je da sam večeras ovdje sa fra Marinkom jer je on „krivac“ što sam napisao zadnji roman („Nekoliko ptica i jedno nebo“), posvećen fra Didaku Buntiću. Da se on nije bavio fra Didakom i da me nije nagovarao da se uhvatim te teme, ne bi nastao taj roman, koji mi je beskrajno drag jer povezuje dvije meni jako važne regije (Hercegovina i Slavonija). Knjiga „Obrana Jeruzalema“ je napisana tako da na usta jednog proroka pokušavam dati komentar stanja gdje odlazi zapadni svijet, što se događa kod nas u Hrvatskoj i BiH, Europi i cijelom svijetu – kazao je Miro Gavran.
Fra Marinko Šakota je o svojoj knjizi rekao:
– Važno je pred nas stavljati prave uzore, ljude koji nam imaju danas što reći. Jedan među njima je sigurno veliki fra Didak Buntić. Napisao sam ovu knjigu, u njoj nema baš puno novoga, ali sam htio staviti naglaske na važne trenutke iz njegovog života i provući jednu misao. Crvena nit koja se provlači kroz čitav njegov život, a to je – Moguće je… Ovome treba dodati i fra Didakovo: „Vjerujem da je moguće!“ Fra Didak je bio čovjek koji je vjerovao da je moguće. U pozadini njegove vjere stoji Pavao koji ga je nadahnjivao, posebno Pavlove riječi: „Sve mogu u Onome koji me jača!“ Fra Didak je u svoju dušu upio ovu Pavlovu misao.
Sudionici sinoćnjeg programa kao primjer uzornog čovjeka koji također može nadahnuti mnoge istaknuli su pokojnog fra Slavka Barbarića. U srednjoj školi koja nosi njegovo ime Miro i Mladena Gavran gostovali su tijekom svog posjeta Čitluku i ondje predstavili književni opus i najprevođenijeg suvremenog hrvatskog pisaca i najizvođenijeg hrvatskog dramatičara te učenicima predstavili ljepotu kazališta. Gostovanje u Srednjoj školi dr. fra Slavka Barbarića i sinoćnju književnu večer organizirao je Ogranak Matice hrvatske Čitluk, čiji je predsjednik na kraju sinoćnjeg programa najavio skorašnje gostovanje u Muenchenu, koje će biti uvod u manifestaciju Božićni susret s Maticom u Brotnju, te istaknuo kako ogranak Matice hrvatske u Čitluku kroz svoje manifestacije djeluje i u drugim sredinama, drugim državama i nastoji povezati različite krajeve i ljude koji u njima žive.
Prof. Andrija Stojić predstavio je umjetničko djelovanje bračnog para Gavran, a potom je prof. Adeli Škutor, ravnateljici SŠ dr. fra Slavka Barbarića, uručio prigodni dar. Miro Gavran je učenicima prezentirao svoj bogat književni opus, a njegova supruga Mladena govorila je odabrane stihove. Miro Gavran je najprevođeniji suvremeni hrvatski pisac i najizvođeniji hrvatski dramatičar te je stoga učenicima bilo zanimljivo čuti nešto više o motivima koji prevladavaju u Gavranovom književnom stvaralaštvu, o važnosti obrazovanja, ali i važne životne savjete. Zajedno sa suprugom Mladenom, glumicom i redateljicom, Miro Gavran govorio je učenicima također o ljepoti i važnosti kazališta.