U nakladi Društva hrvatskih književnika Herceg Bosne (DHK HB) objavljene su dvije nove knjige, i to zbirke pjesama Mije Tokića "Konjanik" i Ivana Bitange Šujana "Kuća na putu".
Sunakladnik Tokićeve knjige je ogranak Matice hrvatske Tomislavgrad, a sunakladnik Bitangine knjige je ogranak Matice hrvatske Imotski, priopćili su iz DHK HB.
Urednik knjige 'Konjanik' je Marko Tokić, autor naslovnice i ilustracije je Anđelko Mikulić, a recenzenti su Mate Kovačević, Danijela Musić i Vinko Šarac, dok je urednik knjige "Kuća na putu" Mladen Vuković, autorica naslovnice i ilustracija je Anđelka Hrkać, a recenzenti su Mara Pezo i Petar Majić.
"Zbirka pjesama Mije Tokića Konjanik sastavljena je od pedesetak pjesama i dodatka u kojem su objavljeni žišci, zapravo znatnim dijelom lirski oblikovane osmislice, a u tom sklopu je i posebna cjelina, u kojoj su kraći lirski treptaji zapisani u formi haiku pjesništva.
Zbirka u cjelini nosi snažan personalistički pečat očitovan u odnosu ja/mi i svijet. Unatoč emotivno osobnoj vezanosti, a i globalno gotovo nasilnoj umreženosti nevezani stihovi zbirke kidaju okove sputanosti.
Jezik je škrt, ponekad zato obilat u značenjima i asocijativnosti pa zbirka s obzirom i na vraćanje nekim ranijim motivima slovi i kao refleksivno produbljivanje osobne i kolektivne egzistencije", zapisao je o knjizi "Konjanik" prof. Mate Kovačević.
U svom osvrtu na knjigu "Kuća na putu" Petar Majić zapisao je kako u svoj svakodnevnoj životnoj strci i zbrci pojedinim ljudima bude istinsko zadovoljstvo, opuštanje i svojevrsna terapija ugrabiti trenutak i prošetati vrtovima lijepe poezije.
"Otvori ti oči, podraga dušu, ražari srce, odvede te u skrivene dubine i nedogledne visine, pokaže, ukaže, utješi, opomene, potakne i čuva. Da, kažu da je dobra poezija najvjernija slika duha i odraz određenog razdoblja u svevremenu življenja te najbolja i najustrajnija čuvarica baš svega. I zašto se onda čuditi novoj zbirci Ivana Bitange Šujana? Je, već je šesnaesta. I neka je, jer i ova dolazi kao pravi blagoslov i blagodat. Poetski slikar vremena, slikar krajobraza, slikar ovozemaljskog i onostranog, slikar događanja, odnosa, karaktera, nevolja i pošasti, ljubavi i radosti“, naveo je Majić.