Renata je osoba koja je progovorila i podigla svoj glas poetskog neslaganja i ljudskog prosvjeda protiv primitivizma, ali prije svega i iznad svega protiv grubosti, nerazumijevanja i pakosti koje je prepoznala u društvenom okružju malograđanske sredine. Njezino iskustvo suvremena žene, supruge, majke, odgojiteljice, prikupljeno cijelom kožom vlastitog bića progovara u zbirci pjesama „U Gradu Narcisa“ te jezikom ljubavi i zahvalnosti, ali i prodornim krikom, ukazuje na zlo koje nastanjuje naše domove, kazao je prof. Jozo Marić na predstavljanju knjige poezije „U Gradu Narcisa“ Renate Naletilić – Ćavar, upriličenoj u prepunoj kinodvorani Borak u Širokom Brijegu.
Poetski mikroskop
Prof. Marić naglasio je to da je Renata pod svoj poetski mikroskop stavila najteže probleme svog vremena i svoje sredine te ih pjesnički secira. No nije sve tako crno, Renata progovara i o požrtvovnom svijetu roditelja.
- Upravo njima, svojim roditeljima, Renata podiže poetski spomenik zahvalnosti, ističe prof. Marić, dodajući da ova tematika nije česta na hrvatskoj književnoj pozornici, posebno u BiH. Psiholog Kristijan Kraljević govorio je o fenomenu narcisoidnosti, samoljublju. Vladimir Mikulić Vava, ilustrator ove knjige, kazao je kako je ova stihozbirka kao bačva vina i kako je treba čitati polako u razmacima, ne sve odjednom.
Poruke iz knjige
David Naletilić pročitao je pismo Sare Mandić, studentice psihologije, bivše učenice Renate Naletilić. U programu su sudjelovali prijateljice, nastavnici i učenici Druge OŠ u Širokom Brijegu, Stanka Zovko, Mirela Lovrić, Lorena Zeljko, Mila Galić, Ana Sesar, Lucija Barać, Lana Ćavar, Bože Ćavar, Lana Naletilić, Marko Topić, Nika Bošnjak i Marija Karačić. Pjesnikinja Renata je kazala kako se nada će čitatelji poruke iz knjige, namijenjene starijima, a posvećene mladima, ispravno razumjeti. Ova Širokobriježanka majka je troje djece, profesorica je hrvatskog jezika i književnosti u Drugoj OŠ u Širokom Brijegu.