U ISTRAŽIVANJU SUDJELOVALO 90.000 LJUDI

Količina vježbanjavažnija je od učestalosti?

Foto: Kristina Stedul Fabac/PIXSELL
Količina vježbanjavažnija je od učestalosti?
23.11.2024.
u 15:00
Svakodnevne životne i radne obveze mnogima otežavaju održavanje discipline i redovito vježbanje, pa za to koriste vikende
Pogledaj originalni članak

Pred nama je produženi vikend, mnogi će ga iskoristiti za izlete, planinarenje, vožnju biciklom ili napokon otići u teretanu u koju nisu stigli svratiti cijeli tjedan. Svakodnevne životne i radne obveze mnogima otežavaju održavanje discipline i redovito vježbanje, pa za to koriste vikende.

A prema novom istraživanju, čak i takvo, „kampanjsko“ vježbanje ima brojne pozitivne učinke na zdravlje i puno je bolje od toga da uopće ne vježbate! Prema istraživanju, koje je u okviru projekta proveo UK Biobank na 90.000 sudionika, koncentriranje preporučene količine tjelesne aktivnosti u vikend još uvijek donosi značajne zdravstvene koristi. Studija je otkrila kako “vikend-ratnici” koji obave tjednu količinu vježbe u jednom ili dva dana imaju manji rizik od razvoja više od 200 bolesti u usporedbi s neaktivnim osobama, piše Guardian.

Znanstvenici su pratili zdravlje ispitanika tijekom godina i primijetili smanjene rizike za široki spektar bolesti, od hipertenzije i dijabetesa do poremećaja raspoloženja i bolesti bubrega. Koncentrirani periodi tjelesne aktivnosti „vikend-ratnika“, kako se još popularno naziva ova vrsta vježbanja, pokazali su se jednako učinkovitima u smanjenju rizika od bolesti kao i redovita tjelovježba raspoređena tijekom tjedna. Zbog toga istraživači vjeruju da je ukupna količina vježbanja važnija od učestalosti. Vodeće zdravstvene institucije preporučuju 150 minuta umjerene ili 75 minuta intenzivne tjelovježbe tjedno za održavanje zdravlja. Pri tome već i jedan do dva treninga tjedno smanjuju rizik od srčanih bolesti i moždanog udara. Istraživači su analizirali zdravstvene zapise 89,573 UK Biobank volontera koji su nosili uređaj za praćenje aktivnosti tjedan dana.

Sudionici s barem 150 minuta umjerene do intenzivne aktivnosti bili su klasificirani kao redoviti vježbači ako im je aktivnost raspoređena tijekom tjedna, a kao vikend-ratnici ako je većina aktivnosti obavljena u jedan ili dva dana. Oni s manje od 150 minuta tjedno bili su klasificirani kao neaktivni. Pritom je razlika između umjerenog i intenzivnog vježbanja, pojašnjava Guardian, u tome može li osoba prilikom aktivnosti normalno razgovarati ili mu je to preteško. U godinama nakon praćenja, vikend-ratnici su imali niži rizik od 264 medicinska stanja u usporedbi s neaktivnima, a redoviti vježbači imali su slične koristi. Najjači učinci zabilježeni su za kardiometaboličke bolesti – rizik od hipertenzije bio je 20 posto niži kod onih koji vježbaju samo vikendom i redovitih vježbača, a rizik od dijabetesa smanjen za više od 40 posto.

Ovo je istraživanje važno svima koji ne stižu odraditi preporučena tri treninga tjedno, bilo da se radi o trčanju, vožnji bicikla, hodanju, treningu snage... Svakako pokušajte što više laganih aktivnosti uklopiti u svoj svakodnevni život, a vikendom, kad imate više vremena, ozbiljno se umorite. Šetajte, popnite se na obližnju planinu, raditi sklekove, trbušnjake i čučnjeve i istražujte okolicu biciklom. Vaše tijelo će vam biti zahvalno!

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.