Sijeda kosa uzrokovana starenjem može se samo prikriti bojom za kosu, ali se taj proces ne može spriječiti. Međutim, prirodni proces starenja samo je jedan od uzroka sijede kose. Drugi događaji također mogu uzrokovati sijedu kosu. To uključuje traumatična iskustva, bolesti ili čak nezdravu prehranu.
Zapravo, puno stresa također može uzrokovati prerano sijeđenje kose. Kada je pod stresom, tijelo reagira otpuštanjem hormona stresa, uključujući norepinefrin. To negativno utječe na matične stanice koje postaju stanice odgovorne za proizvodnju pigmenata. Zbog toga je manje stanica koje proizvode te pigmente, a bez pigmenata kosa gubi boju. Ovo sijeđenje uzrokovano stresom obično se ne događa iz dana u dan.
Umjesto toga, to je spor proces koji nije nužno odmah uočljiv. Stres ne samo da utječe na boju kose, već može uzrokovati i gubitak kose. Kosa koja ponovno izraste je sijeda, što postaje jasno tek kada izraste dovoljno sijede da je uočljiva ili kada dosegne određenu duljinu. Ali kosa raste sporo, oko jedan centimetar mjesečno. Prosijedanje kose izazvano stresom stoga je nešto što postaje vidljivo tek neko vrijeme nakon što su se pojavili problemi.
Previše stresa danas je sve veći problem. Štete po zdravlje koje se tome mogu pripisati su sve veće. Stres je u biti saveznik tijela koji osigurava preživljavanje. Oslobođeni hormoni stresa osiguravaju nakratko bolju izvedbu. U ljudskoj povijesti, ove reakcije na stres izvorno su korištene za bijeg ili uspješnu borbu protiv neprijatelja. Samo što je tada neprijatelj bio, na primjer, sabljozubi tigar, a ne preveliki svakodnevni posao. U prošlosti je stresna situacija bila iznimka nakon što se tijelo oporavilo. U današnje vrijeme stres ima sasvim druge uzroke, kao što su društveni pritisci, veliki vremenski pritisak ili slični čimbenici. Određena razina stresa često je dio svakodnevice i tijelo više ne može pronaći odmor koji mu je potreban. Dakle, nije da je stres temeljni neprijatelj. Naprotiv, kratka razdoblja stresa mogu čak povećati učinak. Općenito, razina stresa treba ostati unutar određene granice i, iznad svega, ne smije postati nezdravo trajno stanje, piše Fenix.
Ako stres vratite pod kontrolu, vaša se prirodna boja kose čak može vratiti. Za razliku od prirodnog procesa starenja, ako kosa sijedi zbog stresa, moguće je taj proces poništiti. Odgovarajuće stanice možda će se moći ponovno oporaviti, piše medicinski portal pharmacie-raphael.de.
Postoji nekoliko stvari koje možete učiniti kako biste se suprotstavili stresu: Dovoljno sna i redovita tjelovježba vrlo su važni. Tijelu je potreban san za oporavak i regeneraciju. Vježbanje stvara ravnotežu, trenira kardiovaskularni sustav, a dobro je i za imunološki sustav. Također je važno odrediti vrijeme za opuštanje u svakodnevnom životu.
Nije važno može li se osobnom stresu najbolje suprotstaviti sportskim ili zanatskim hobijem, slušanjem glazbe ili čitanjem. Važno je da pronađete vlastiti način opuštanja i isključivanja te da za to odvojite dovoljno vremena kako stres ne bi izmaknuo kontroli.
Važan čimbenik zdravlja, osobito u stresnim vremenima, je pravilna prehrana. Osnova za to je što više namirnica biljnog podrijetla, odnosno puno voća, a posebno povrća. Sadrži važne vitamine i druge hranjive tvari. Antioksidansi su također korisni jer imaju pozitivan učinak na imunološki sustav i pomažu u kontroli slobodnih radikala. Potonji zauzvrat oštećuju stanice. Uz optimalnu opskrbu hranjivim tvarima tijelo se lakše nosi sa stresom, a povećava se i mogućnost da se stanice, a time i kosa oporave od stresa.