osmislio ga psiholog

Odgovor na ovo pitanje mogao bit otkriti ima li netko poremećaj iz spektra autizma

Odgovor na ovo pitanje mogao bit otkriti ima li netko poremećaj iz spektra autizma
10.11.2024.
u 15:27
Pogledaj originalni članak

Naše razumijevanje neurodivergencije i neurodivergentnih poremećaja kao što su ADHD, autizam i disleksija drastično se razvilo u posljednjih nekoliko desetljeća. Veće razumijevanje i svijest o tome kako se neurodivergencija pojavljuje kod ljudi različite dobi i spola također je dovelo do toga da i odrasle osobe traže dijagnozu nakon što su shvatili da je njihovo ponašanje u skladu sa simptomima navedenim u novim dijagnostičkim smjernicama, piše LADbible.

Statistike objavljene u The Guardianu otkrivaju da se dijagnoza autizma povećala s jedne u 2500 na jednu u 36 u posljednjih 80 godina. Ključ boljeg razumijevanja je ideja da neurodivergencija nije crno-bijela, već da se radi o spektru, što znači da se dvije neurodivergentne osobe neće prikazati na isti način.

Olesya Luraschi često na TikToku objavljuje videozapise sa psihološkim temama, a sada je objasnila kako se neurodivergentni i neurotipični mozak često može prikazati drugačije. U nedavnom videu upotrijebila je pitanje za koje je objasnila da se ponekad može koristiti tijekom dijagnoze autizma i objasnila kako može istaknuti razliku između neurodivergentnih i neurotipičnih ljudi. 

"Palica i loptica koštaju ukupno 1,10 dolara. Palica košta 1,00 dolara više od lopte. Koliko košta loptica?", glasi pitanje. Luraschi je objasnila da način na koji odgovorite može biti pokazatelj razmišljanja Sustava 1 ili Sustava 2. Osoba koja misli Sustavom 1 vjerojatnije bi odgovorila brzo i rekla da loptica košta 10 centi, dok bi osoba koja misli Sustavom 2 provela dulje razmišljajući o pitanju prije nego što zaključi da lopte zapravo košta 5 centi.

Ovaj test nije zamjena za kliničku dijagnozu i možda ste samo dobri u matematici i mozgalicama, ali može pružiti uvid u vaš stil razmišljanja. Pitanje je osmislio psiholog Daniel Kahneman, a nedavne studije također pokazuju da se neurodivergentni ljudi češće oslanjaju na svoj Sustav 2 kada je u pitanju rješavanje problema.

To je istaknuto i u studiji iz 2022. godine koja je otkrila da se autistični sudionici češće oslanjaju na sporije i logičnije razmišljanje kada je u pitanju donošenje odluka. "Autistični sudionici dali su više promišljenih odgovora od neautističnih sudionika. Međutim, obje grupe su dale relativno više intuitivnih odgovora i manje promišljenih odgovora u brzom stanju", zaključuje studija. 

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.