EKO RJEŠENJE

Riješite se dosadnog kamenca u kuhalima jednostavnim trikom

Foto: Ilustracija
Riješite se dosadnog kamenca u kuhalima jednostavnim trikom
25.12.2024.
u 18:36
Iako je kamenac bezopasan, važno ga je ukloniti s lonaca ili naprava za zagrijavanje vode jer se može nataložiti na grijaćem elementu. To otežava zagrijavanje vode i može na kraju dovesti do kvara kuhala ili čajnika
Pogledaj originalni članak

Ako ste primijetili neobične mrlje na dnu čajnika, vjerojatno je riječ o kamencu kojeg je uz pravi proizvod lako ukloniti u samo 10 minuta. Ono što kamenac čini neugodnim je činjenica da se sastoji od minerala iz isparene vode, što znači da se čvrsto veže za površine i teško ga je ukloniti bez dugotrajnog ribanja. 

Iako je kamenac bezopasan, važno ga je ukloniti jer se može nataložiti na grijaćem elementu. To otežava zagrijavanje vode i može na kraju dovesti do kvara čajnika ili kuhala.

Iako je kamenac bezopasan, važno ga je ukloniti jer se može nataložiti na grijaćem elementu. To otežava zagrijavanje vode i može na kraju dovesti do kvara čajnika ili kuhala.

Međutim, Charlotte Diana Gray, stručnjakinja za čišćenje i osnivačica platforme Ask Charlie How, podijelila je jednostavan način za “sigurno i učinkovito” čišćenje čajnika bez upotrebe agresivnih kemijskih sredstava.

- Pokazat ću vam kako ukloniti kamenac pomoću limunske kiseline, prirodne kiseline koja se dobiva iz citrusa. Limunsku kiselinu možete kupiti u ljekarni, a ja je kupujem u većim količinama jer često radim sirup od bazge i koristim je za konzerviranje kako bih spriječila nastanak plijesni i bakterija - navodi Charlotte.

Zašto koristiti limunsku kiselinu za uklanjanje kamenca?

Limunska kiselina prirodna je tvar koja dolazi iz limuna, limete ili naranče. Vrlo je učinkovita u čišćenju lonaca jer reagira s mineralima iz kojih je kamenac sastavljen i brzo ih rastvara.

Za uklanjanje kamenca možete koristiti i običan bijeli ocat ako ga imate kod kuće, no mana je jak miris octa, koji se teško potpuno ispire iz čajnika. Sok od limuna je također opcija, ali limunska kiselina je koncentriranija i snažnija verzija limunovog soka, pa je učinkovitija za uklanjanje kamenca.

Limunsku kiselinu možete pronaći u odjelu za čišćenje većine supermarketa ili trgovina kućnim potrepštinama, a cijena je niska.

Kako ukloniti kamenac iz čajnika

  •     Napunite čajnik do polovice ili samo toliko da prekrijete grijaći element.
  •     Dodajte dvije pune žlice limunske kiseline u čajnik.
  •     Prokuhajte vodu i ostavite čajnik da stoji 10 minuta kako bi limunska kiselina razgradila kamenac.
  •     Ispraznite čajnik, brzo ga isperite, i vaš čajnik bit će potpuno čist.

Ako je kamenac tvrdokorniji, možda ćete trebati ponoviti proces kako biste uklonili sve zaostale dijelove. Isti ovaj postupak vrijedi i za obične lonce na kojima se nakupio kamenac.

- Uvijek sam oduševljena rezultatima, radi nevjerojatan posao, odličan je za okoliš, a u odvod niste isprali nikakve štetne kemikalije. Živim u području s tvrdom vodom pa ovo radim svakih tri mjeseca, no učestalost možete prilagoditi prema tvrdoći vode u vašem području - dodaje Charlotte.

Ova metoda jednostavan je, jeftin i ekološki način održavanja vašeg čajnika čistim, bez dugotrajnog ribanja ili upotrebe agresivnih sredstava za čišćenje, piše Express.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.