NAKON SARAJEVA

‘Ljuljaju’ se SDP-ove vlade u svim ostalim županijama

Foto: Stojan Lasić
‘Ljuljaju’ se SDP-ove vlade u svim ostalim županijama
23.09.2012.
u 11:26
Vlada Sarajevske županije prva “žrtva” protunapada Stranke demokratske akcije (SDA)
Pogledaj originalni članak

Vlada SŽ-a prva je “žrtva” političkog protunapada SDA usmjerenog prema SDP-u. Nakon maratonske sjednice županijskog Parlamenta, izglasano je nepovjerenje Vladi u kojoj je uz dominantnu ulogu SDP-a svoje ministre imao još SBB.

Neovisni zastupnici

Ispostavilo se da samo zastupnici ove dvije stranke i podupiru rad Vlade, dok su sve druge stranke i neovisni zastupnici, izuzev Naše stranke (suzdržani prilikom glasovanja) podržali zahtjev za smjenu. Ključni udar SDP-u došao je od “odmetnutih” zastupnica ove stranke Mire Jurić i Hanke Vajzović. Jurić je SDP napustila još ranije, a Vajzović je to učinila nakon što je Željko Komšić izišao iz SDP-a. Iz SDA, stranke koja je formalno pokrenula proceduru izglasavanja nepovjerenja županijskoj Vladi ne kriju zadovoljstvo ishodom glasovanja. Najavljuju i aktivnosti na formiranju nove vlade, za što će im trebati prilično široka koalicija. Većina manjih stranaka koje su podržale smjenu SDP-ove Vlade, a to su Stranka za BiH, SDU, BPS, Boljitak i BOSS, zalažu se za formiranje “ekspertne” vlade pa će vjerojatno i ponuda SDA biti na tom tragu. Može se to naslutiti i iz prve reakcije šefa Kluba zastupnika SDA u županijskom Parlamentu Elmedina Konakovića.

Intenzivirati razgovore

- Nova parlamentarna većina se nazire i mi ćemo idućih nekoliko dana intenzivirati razgovore o sastavu nove vlade. Pozorno ćemo birati kadrove, od premijera do ministara, a cilj je ispoštovati zakonski rok od 30 dana za imenovanje nove vlade - kaže Konaković. Zanimljivo je i indikativno da je smjenu SDP-ove Vlade podržao i zastupnik Boljitka Damir Čardžić, koji ga je donedavno podržavao. Ovakav zaokret u Sarajevu može se protumačiti i kao najava uskraćivanja potpore Boljitka SDP-ovim vladama i u drugim županijama, a prvenstveno Unsko-sanskoj, Zeničko-dobojskoj i Tuzlanskoj županiji. Glasovi Lijanovićeve stranke jezičak su na vagi u svim ovim županijama, što znači da bi se scenarij iz Sarajeva mogao ponoviti i u drugim županijama u kojima se do jučer vlast SDP-a činila neupitnom. Nema dvojbe da su ovo teški politički udarci SDP-u pred lokalne izbore u listopadu.

SDA ne želi propustiti prilike
Iako je bilo uvjeravanja da će se sa svim pokrenutim smjenama na državnoj, federalnoj i županijskoj razini pričekati dok se ne vide rezultati lokalnih izbora, u SDA očito ne žele propustiti prilike koje im se sada ukazuju. Stoga neće biti iznenađenje ako se sjednica Zastupničkog doma Parlamenta BiH, na kojoj će se u drugom krugu glasovati o smjeni dopredsjedatelja Denisa Bećirovića (SDP), održi i prije izbora. Ima najava da će na dnevni red prije izbora doći i zahtjev za smjenu ministra vanjskih poslova Zlatka Lagumdžije. Uspije li provesti sve ove smjene do izbora, SDA će biti u strategijskoj prednosti u odnosu na glavnog suparnika – SDP. Ipak, konačna slika nove vlasti na svim razinama najviše bi mogla ovisiti o ishodu lokalnih izbora, kao svojevrsnog testa generalne popularnosti stranaka i njihovih postupaka u aktualnoj političkoj krizi. Međunarodna zajednica, prema saznanjima, prati sva događanja, ali najviše čeka ishod izbora koji su iako lokalni i te kako važni jer će dati novi omjer snaga na političkoj sceni u BiH. SDA je ovim korakom pokrenuo lavinu političkih preokreta, pitanje je što spremaju i druge stranke.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.