Istraživanje uporabe matičnih stanica u medicini postalo je planetarni hit. Mogućnosti liječenja koje pružaju matične stanice prepoznate su u mnogim zemljama, a sve je više roditelja koji pohranjuju matične stanice svoje novorođenčadi svjesni da im to može biti ključ izliječenja u slučaju obolijevanja od više od 100 teških bolesti.
Prvi korak
Prvi korak k istraživanju uporabe matičnih stanica u Bosni i Hercegovini načinjen je potpisivanjem sporazuma o suradnji između Instituta za genetičko inženjerstvo i biotehnologiju (INGEB) iz Sarajeva i vodeće banke matičnih stanica u Europi, Cryo-Save. To bi u perspektivi moglo dovesti do toga da BiH postane mjesto razvoja regenerativne medicine kao najmodernije zdravstvene grane.
-Ovaj sporazum koncipiran je tako da ima za cilj ujedinjenje u oblastima, kao što su istraživačka djelatnost, razmjena znanstvenih iskustava i dostignuća, edukacija, te sudjelovanje u provedbi međunarodnih projekata kojima ćemo pristupati.
Od velikog je značenja i za nas ova suradnja, jer je Cryo-Save vodeća europska banka matičnih ćelija i kao takva već partnerski sudjeluje u znanstveno-istraživačkim projektima na europskoj razini. Zahvaljujući ovoj suradnji, i Cryo-Save će imati ozbiljnog lokalnog partnera u BiH, što će se pokazati kao jako korisno u mnogim segmentima, rekao je Vedran Mihajlović, izvršni direktor FAMILY-PLUS-a, predstavnika Cryo-Savea u BiH. Iako je istraživanje primjene matičnih stanica uglavnom privilegija bogatijih zemalja, Mihajlović je istaknuo kako je činjenica da su među vodećim stručnjacima u ovoj oblasti i oni koji rade ili su do skora radili u BiH, pa možemo s pravom reći da u BiH postoji znanstvena javnost i stručnjaci koji prate svjetske trendove.
Jedan od njih je prof. dr. Zoran Galić, nekada zaposlenik INGEB-a, koji u SAD-u istražuje terapeutske potencijale genetički modificiranih matičnih stanica krvi. On idućeg mjeseca dolazi u BiH.
Doprinos istraživanju
- Smatram da je potrebno dati podršku kako bi se formirao i određen laboratorij koji bi se bavio pohranjivanjem matičnih stanica u Bosni i Hercegovini, a mi znanstvenici mogli bismo da dati doprinos u daljnjem istraživanju matičnih stanica u različitim oblastima, objasnio je direktor INGEB-a, prof. dr. Kasim Bajrović.
U zemlji u kojoj je znanost potpuno zapostavljena, sada se stvaraju povoljni uvjeti kako bi mladi ljudi imali priliku raditi kvalitetna istraživanja vezana uz matične stanice. Cryo-Save je najavio da će sa svoje strane osigurati pristup svojim laboratorijima i stečenim znanjima u oblasti regenerativne medicine i matičnih stanica.
Istraživanje
Matične stanice u BiH
Bosanskohercegovački znanstvenici se uključuju u razvoj regenerativne medicine