Nabava nafte za Inu iz uvoza, vrijedna čak tri milijarde dolara godišnje (ako se računa cijena barela od 116 dolara), obavlja se preko Moltradea, tvrtke koja je u stopostotnom vlasništvu MOL-a.
Kako se raspolaže novcem
Kupnja te osnovne Inine sirovine čini 85 posto troškova svih Ininih nabava, a Ina je, tvrde naši izvori, nema pod kontrolom. Iako Ina određuje koji će tip nafte Moltrade nabaviti, koju količinu te koji su limiti cijena, hrvatska strana u Ini ipak tvrdi kako takav način nabave, pod okriljem
izdvojene tvrtke u sastavu MOL grupe, uskom krugu ljudi na raspolaganje stavlja golem iznos novca. Vladini predstavnici u Ini tvrde da ne mogu doći do svih potrebnih informacija o nabavi nafte preko Moltradea te vjeruju da takav način kupnje 3,5 milijuna tona te sirovine godišnje nije
najtransparentniji. Nakon što su hrvatski predstavnici zatražili izvješće o kupnji nafte preko
Moltradea, stigao je, doznajemo, zahtjev da ta MOL-ova tvrtka s Inom na pet godina sklopi ugovor o nabavi nafte. Upravo zato što se Inu na dulji rok želi vezati uz Moltrade, hrvatski članovi u rukovodećim tijelima Ine žele detaljne informacije o tome kako se točno raspolaže milijardama dolara potrebnim da se Inu opskrbi naftom.
Ugašena InterIna
Ina je s Moltradeom ugovor prvi put potpisala 2004. godine za nabavu nafte cjevovodom Družba, a 2010. godine Ina je Moltrade opunomoćila i za nabavu nafte preko mora. Ina je lani preko Moltradea kupila 70 posto potrebnih količina sirove nafte, a budući da je sada praktično ugašena InterIna, preko koje je Ina prijašnjih godina nabavljala naftu, sva nabava ide preko Moltradea. Prije su se natječaji i odabir ponuđača nafte obavljali u Ini u Hrvatskoj, a ugovori su se s njima zaključivali preko InterIne jer je ona kao međunarodna tvrtka sa sjedištem u Londonu lakše dolazila do kredita u međunarodnim bankama nego što je to mogla Ina u RH. Odlukom Ine, u kojoj većinu glasova imaju MOL-ovi ljudi, InterIna je zbog, kako tvrde, velikih i neopravdanih troškova ugašena. Izvori bliski Ini kažu kako je nabava nafte preko Moltradea donijela velike uštede, a nerijetki su bili slučajevi da zaposlenici InterIne zlorabe kompanijske kartice te kupuju nakit i ostali luksuz! Poznat je i slučaj bivšeg šefa Ine Tomislava Dragičevića koji je InterIninom karticom kupovao dragulje, navodno za poslovne partnere.
- Ini trgovinsko zastupanje Moltradea omogućuje korištenje pozitivnih sinergijskih efekata jer je Moltrade zastupnik za nabavu nafte cijele MOL Grupe – odgovorili su u Ini. U toj kompaniji tvrde da odabir te kompanije nikako nije utjecao na donošenje odluka o nabavi nafte jer se one i dalje donose u Ini. Također, tvrde kako nabava preko Moltreda Ini omogućuje veću sigurnost i mogućnost kupnje nafte s više strana i iz više izvora nego što je to bio slučaj s InterInom.
Preuzeto sa www.vecernji.hr