U samo prva četiri mjeseca ove godine broj parova koji su zatražili postupak posredovanja u bračnom savjetovalištu Centra za socijalni rad u Mostaru je za 50 posto veći nego u istom razdoblju prošle godine. -Radi se o postupku posredovanja, odnosno to su parovi koji još nisu pokrenuli brakorazvodnu parnicu, ali su zbog poteškoća došli potražiti pomoć.
Mlađi parovi
U ovoj godini u prva četiri mjeseca pomoć je zatražilo 30 parova, a prošle godine u tom razdoblju ih je pomoć zatražilo 20, kazala je Zekira Džoklo, voditeljica bračnog savjetovališta pri Centru za socijalni rad u Mostaru. Istaknula je da je to za 50 posto više nego u istom prošlogodišnjem razdoblju, što je ogromna brojka. Pomoć uglavnom traže mlađi bračni parovi.
Zekira Džoklo je također napomenula da se u savjetovalište javljaju bračni parovi svih dobnih skupina, ali da su u prosjeku najčešći mlađi parovi, odnosno od 23 do 40 godina. -Ima i onih koji imaju više od 40 godina, pa i starijih. Prije nekoliko dana smo imali postupak razvoda braka gdje par već ima djecu u dobi od 25 godina, dodala je. Razlozi su, objasnila je, različiti - od ekonomskih, do moralnih, neslaganja naravi.
- U nekoliko slučajeva su navedeni politički razlozi, ali tu se konkretno misli na to da osobe žive u različitim zemljama, primjerice suprug živi u BiH, a žena u inozemstvu isl., rekla nam je Džoklo. Ipak, u najviše slučajeva radi se o neslaganju gdje par ne može doći do dogovora.
Pomoć se traži kasno
Inače, bračno savjetovalište pri Centru za socijalni rad u Mostaru postoji niz godina. Prema prošlogodišnjem izvješću, pomoć je zatražilo 200 osoba. Radi se o osobama koje su prošle kroz savjetovalište, bilo da se radilo o jednom ili više posjeta. Međutim, kako parovi pomoć potraže uglavnom kada su bračni odnosi u potpunosti narušeni, bračno savjetovalište nije uspjelo spasiti prevelik broj brakova.
- Ne radi se samo o bračnim problemima, mogu to biti problemi u okviru šire obitelji, primjerice između svekrve i nevjeste, roditelja i djece, kazala je Džoklo. Što se tiče stručnog kadra, savjetovalište raspolaže pravnikom, socijalnim radnikom, psihologom i pedagogom, a ako se ukaže potreba za nekom stručnom osobom izvan ove ustanove, onda se razvija suradnja s njima.
- Princip rada je taj da se stranka sama javi u Centar za socijalni rad, odnosno da mi u određenim postocima, primjerice postupku razvoda braka, vidimo težinu poremećenih bračnih odnosa pa preporučimo savjetovalište, kazala je Džoklo. Također se događa da Centru za socijalni rad informaciju o problemima unutar neke obitelji javi škola, nakon čega socijalni radnik napravi uvid i pozove stranku da dođe u savjetovalište.