PORUKA

Mostar - vrijeme za kompromis

Foto: VL FOTO
Mostar - vrijeme za kompromis
12.04.2012.
u 11:03
- Ono što sam čuo od Mostaraca, bez obzira u kojem dijelu grada žive, jeste da su oni protiv podjele - piše Inzko
Pogledaj originalni članak

Budući da će 10. svibnja biti raspisani općinski izbori, vrijeme brzo istječe za provedbu odluka Ustavnog suda BiH prema kojima bi političari u Mostaru i Parlament BiH (a ne visoki predstavnik) trebali izvršiti ograničene izmjene izbornog sustava u Mostaru. Provedba odluka Suda nije samo od suštinskog značaja za osiguranje vladavine prava – sve odluke Ustavnog suda se moraju provoditi – također je od temeljnog značaja da se osigura kako bi Mostarci imali pravo glasa na lokalnim izborima u listopadu, zajedno s ostalim biračima u zemlji.

Prigodom mojih brojnih posjeta Mostaru u nekoliko posljednjih tjedana, razgovarao sam i s građanima i s političarima o provedbi odluke Suda. Mnogi Mostarci su mi rekli: “Ne razumijem o čemu se radi u toj odluci Suda, zašto je tako važna?”

Dozvolite da kažem što mislim o ovome i naglasim da odluka Suda ne mora ugroziti interese ni jednog naroda u Mostaru.

U lipnju 2011. i siječnju 2012. Ustavni sud BiH je donio odluku da je izbor tri izaslanika iz svakog od šest gradskih područja u Gradsko vijeće neustavan. Problem je u nesrazmjeru broja birača koji biraju vijećnike iz svakog gradskog područja koji se kreće između nešto više od 7000 do skoro 30.000 i činjenice da birači u središnjoj zoni mogu birati samo vijećnike s gradske liste. Pored toga, Ustavni sud je svojom odlukom utvrdio da postoji diskriminacija birača iz središnje zone jer im nisu osigurana ista biračka prava.

Iako je svima poznato da glavne političke stranke u Mostaru imaju različite stavove o tome kako grad treba biti organiziran, jedini zadatak koji se traži od političkih predstavnika u gradu jeste da se dogovore oko amandmana kojima će se riješiti ova dva problema. Postoje različiti načini izmjene izbornog sustava da bi se isti uskladio s odlukom Suda, i na političarima u Mostaru je da dođu do najboljeg načina da to urade. Ipak, bilo koje rješenje koje se usvoji ne bi smjelo unazaditi proces reintegracije Mostara ili omogućiti dezintegraciju grada.

Ono što sam čuo od Mostaraca, bez obzira u kojem dijelu grada žive, jeste da su oni protiv podjele.

Dozvolite također da jasno naglasim što odluke Suda nisu uradile. Ni od jedne stranke se ne traži da izradi novi Statut ili žrtvuje interese svojih birača. Presude Suda nisu oborile Statut Grada Mostara, niti su ograničile ili narušile postojeće mehanizme zaštite interesa konstitutivnih naroda u Mostaru. Mehanizmi u Statutu koji štite konstitutivne narode ostaju na snazi. Konstitutivni narodi i dalje mogu pokrenuti vitalni nacionalni interes; minimalne i maksimalne kvote izaslanika iz svakog konstitutivnog naroda u Gradskom vijeću ostaju na snazi; podrška dvotrećinske većine izaslanika je potrebna za donošenje važnih odluka kao što je proračun. Bez obzira na ove činjenice, u Mostaru će biti onih koji će nastojati širiti strah i nesigurnost u predstojećim danima i tjednima kako bi pogrešno predstavili promjene koje donosi odluka Ustavnog suda BiH i što to znači u praksi za građane Mostara. U mojim razgovorima s Mostarcima, bez obzira u kojem dijelu grada žive, njihove najvažnije brige uvijek su iste – posao i ekonomija. Oni žele da se njihovi političari usredotoče na ta pitanja. Provedba odluka Suda kako bi se izbori mogli održati u listopadu će otvoriti vrata novim gradskim vlastima da rješavaju ova pitanja. Gradske vlasti su ostvarile konkretne i pozitivne rezultate u prvom mandatu (2004-2008) u skladu s postojećim Statutom. Ovo nije moja ocjena – to je nešto što su mi Mostarci potvrdili mnogo puta. Nema razloga da se opet ne postignu pozitivni rezultati nakon narednih izbora. Međutim, da bi se to desilo, da bi se mostarske vlasti ponovno vratile postizanju konkretnih rezultata koji će pomoći da se stvore poslovne mogućnosti i poboljšaju lokalne usluge, potrebno je da političari urade svoj posao i provedu odluku Suda kako bi izbori mogli biti održani u Mostaru u listopadu.

Jasno je da je ovo pitanje isuviše važno da bi se prepustilo samo političarima. Nadam se da će u narednim danima i tjednima tiha većina Mostaraca u cijelom gradu, te iz svih konstitutivnih naroda koji žele najbolje za svoj grad i svoje sugrađane, izraziti svoja mišljenja i ohrabriti političare i dužnosnike da ispune svoje obveze prije utvrđenog roka 10. svibnja. Razgovarajte s vašim lokalnim političarima i recite im što želite. Ne možemo zaboraviti prošlost, ali se moramo okrenuti ka budućnosti i raditi na tome da ta budućnost bude bolja.

Postoje mali znaci nade. Prošlog ponedjeljka su se lokalni predstavnici političkih stranaka sastali po prvi put kako bi započeli razgovore. Iako mala, mogućnost postoji. Još uvijek ima vremena da se postigne dogovor. U danima i tjednima koji predstoje mora se organizirati više sastanaka, a ti sastanci moraju dovesti do dogovora. S obzirom da je ostalo jako malo vremena, važno je da političari maksimiziraju mogućnosti za uspjeh. U tom smislu, mogli bi slijediti primjer šest političkih lidera koji su nedavno organizirali svoje sastanke na način da je svaki put jedan od njih bio domaćin razgovora dok su istodobno sebi dali dovoljno prostora da se postigne kompromis.

Ova godina ima potencijal da bude bolja godina za Mostar. To može biti godina u kojoj će Mostar napraviti korak naprijed i ponovno fokusirati napore na jačanje ekonomije, otvaranje novih radnih mjesta i poboljšanje usluga koje se pružaju na lokalnoj razini. Dešavanja u periodu do 10. svibnja će imati temeljnu ulogu u postizanju ovih ciljeva.

Mostarski političari i lideri političkih stranaka iz kojih dolaze znaju što trebaju uraditi. Vrlo jasno sam im rekao da ne očekuju od mene da radim njihov posao umjesto njih. Sat otkucava. Sva pažnja je sada usmjerena na njih.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 4

DU
Deleted user
12:46 12.04.2012.

Pa gosp. Inzko: Zasto niste za kompromis u Sarajevu, Bugojinu i Trvniku?

DA
daniele
13:28 12.04.2012.

@cienfuegos - zato sto tamo kompromis nije potreban. Tamo je sve sredeno. U mostaru nazalost nije. Znas ti to dobro samo se pravis blesav.

SP
Spezispezi
19:13 12.04.2012.

Bla bla bla bla bla bla bla bla... Da nije Turske i NATO interesa koji Turcima rade ustupke radi mira u arapskom svijetu Inzko bi pričao jezikom koji barem netko razumije, ako ništa može i engleski. Ovo na žalost bilo na kojem jeziku nitko ne može razumeti...