Sinoć je na sjednici Zastupničkog doma Parlamenta Federacije BiH izglasano nepovjerenje aktualnoj Vladi Federacije BiH. Za smjenu je bilo 58 zastupnika, šest suzdržanih i 26 protiv. Parlamentarna većina odlučna provesti rekonstrukciju Vlade sukladno dogovoru četvorice lidera. Kako se moglo i očekivati, zastupnici SDA, Boljitka i HSP-a jučer su na sve načine nastojali spriječiti ili barem prolongirati odluku o izglasavanju nepovjerenja Vladi Federacije BiH.
Brojna prepucavanja
Zastupnici SDA su iznijeli tumačenje po kojem još nije istekao tridesetodnevni rok za očitovanje Vlade o smjeni, a Boljitak i HSP su zasebnim zahtjevima tražili prolongiranje sjednice. Nakon tri sata prepucavanja i proceduralnih igara odlučeno je da se Zastupnički dom, ipak, očituje o zahtjevu većine zastupnika za izglasavanje nepovjerenja Vladi. Predsjednici četiri stranačka kluba koji su podnijeli inicijativu prije izglasanog nepovjerenja još jednom su objasnili razloge za smjenu Vlade, a ključni je svakako, da njezin trenutačni sastav ne odražava volju postojeće parlamentarne većine. Postojeću situaciju je vrlo otvoreno opisao šef Kluba zastupnika HDZ-a BiH Marinko Čavara. - Nema dvojbe da je ovdje samo stvar opstrukcije, produžiti vrijeme u kojem će se obnašati vlast, a to znači jednako čerupanje novca građana Federacije, za osobne političke svrhe - kazao je Čavara, izazvavši brojne reakcije SDA, ali i polemiku o tome kako su se kupovali glasovi u vlasti. Zastupnicima se prije izjašnjavanja obratio i federalni premijer Nermin Nikšić koji je potvrdio da aktualna Vlada nema kapacitet za donošenje važnih odluka te da u ovom trenutku nije sposobna odlučivati o značajnim pitanjima, kao što su imenovanja u javnim poduzećima. Dodatni problem na koji je ukazao Nikšić je nedostatak povjerenja među članovima Vlade. - Cijenim da je vrijeme omogućiti parlamentarnoj većini kreiranje izvršne vlasti, što je ne samo elementarni demokratski standard već ustavna obveza svih izabranih i imenovanih dužnosnika u Federaciji BiH - izjavio je Nikšić. U brojnim rasprava ukazano je i na činjenicu da se izglasavanjem nepovjerenja Vladi u entitetskom parlamentu sva odgovornost za nastavak krize prebacuje na predsjednika FBiH koji ima značajnu ulogu u imenovanju nove vlade.
Drugo poluvrijeme
Ipak, samim izglasavanjem nepovjerenja sužava se mogućnost djelovanja Vlade u “tehničkom mandatu“, na što je jučer, kao važnu posljedicu ove odluke, ukazao predsjednik Kluba zastupnika SDP-a Jasenko Selimović. Međutim, šef Kluba zastupnika SDA Ismet Osmanović tvrdi da izglasavanje nepovjerenja Vladi u Zastupničkom domu “ne znači ništa“. Najavljuje “drugo poluvrijeme“ u Domu naroda. - Mi ćemo u Klubu Bošnjaka inicirati i tražiti da se ova odluka stavi u provjeru pod vitalni nacionalni interes. Smatramo da se na ovakav način ne može igrati s institucijama Federacije, pogotovo ne s Vladom FBiH, jer srušiti Vladu, a nemati mogućnost i način da imenujete novu je neodgovoran posao - kazao je Osmanović.
...ova "drzava" nikada nije niti profunkcionirala.