Dok se ne dogovore svi detalji i ne pronađe mehanizam za rekonstrukciju državne i federalne vlade Bosna i Hercegovina će se nalaziti u neobičnom političkom vakuumu.
Konfuzna situacija
Niti na jednoj razini vlasti u zemlji trenutačno ne postoje istovjetne vladajuće koalicije. Posljednje zasjedanje Zastupničkog doma Parlamenta BiH pokazalo je da na državnoj razini već djeluje nova šestorka, u kojoj su SDP, SNSD, HDZ BiH, HDZ 1990., SDS i SBB. Formalno su ministri iz SDA još uvijek u izvršnoj vlasti, ali je njihova izolacija iz dana u dan sve vidljivija. Ako se postignu potrebni dogovori na federalnoj razini formalna smjena u državnoj vladi bit će provedena vrlo lako.
Trenutačno je u Federaciji BiH situacija prilično konfuzna. Za razliku od državne razine, gdje su svi koalicijski partneri stali na stranu SDP-a, na federalnoj razini članice platformaške koalicije za sada su uz SDA.
Zbog kompliciranog načina smjene vlasti i ovlasti koje imaju predsjednik i dopredsjednici Federacije BiH, utjecaj realno marginalnih članica platforme, a posebno HSP-a, u novonastaloj situaciju znatno raste. Zbog svega toga može se reći da Federacijom još uvijek upravlja platforma, iako i sam federalni premijer Nermin Nikšićm tvrdi da je ona mrtva.
Ukoliko SDP i HDZ BiH postignu dogovor o stvaranju nove parlamentarne većine smjena vlasti u Federaciji mogla bi biti izglednija, premda opet treba naći mehanizam kako i s kim provesti rekonstrukciju.
U drugom entitetu, Republici Srpskoj, slika je kristalno jasna. Na vlasti je neprikosnoveni SNSD koji na ovoj razini vlasti koalira s DNS-om i Socijalističkom partijom, a nije nevažno istaknuti da u entitetskoj vladi u Banjoj Luci sjedi i jedan ministar iz HDZ-a BiH. Ipak, očito je da je ova koalicija potpuno drugačija od one na državnoj razini, a posebno od one u Federaciji BiH.
Potpuno šarenilo kada je o vladajućim koalicijama riječ imamo u županijama. U Hercegbosanskoj županiji vlasti uopće nema, u Posavskoj i Zapadnohercegovačkoj županiji vladaju dva HDZ-a, dok je u Bosanskopodrinjskoj županiji još uvijek formalno na vlasti platformaška koalicija. U Unsko-sanskoj županiji SDP je poništio dosadašnju koaliciju i uspostavio vlast sa SBB-om, Boljitkom i Strankom demokratske aktivnosti A-SDA, koja je nastala prije nekoliko godina nakon raskola u lokalnoj SDA. Tuzlanska i Zeničko-dobojska županija imaju iste parlamentarne većine, a čine ih SDP, SBB, HDZ BiH i Boljitak.
Sarajevska županija ima sličnu vladajuću strukturu s tom razlikom što je umjesto HDZ-a BiH u njoj Naša stranka. Posebna priča su Hercegovačko-neretvanska i Srednjobosanska županija u kojima posljednjih nekoliko mjeseci vladaju dva HDZ-a, SDP i SDA.
Osuđeno na propast
Ovakva distribucija vlasti po strankama do sada nije viđena na političkoj sceni Bosne i Hercegovine.
Očito je da tako šaroliki politički savezi onemogućavaju bilo kakvu sinkroniziranu akciju institucija vlasti na svim razinama, što svaku ozbiljniju reformu unaprijed osuđuje na propast.