Izvanredno zasjedanje Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH najavljeno za petak, 5. listopada ipak neće biti održano. Iako su sami bili inicijatori sazivanja sjednice na kojoj bi se raspravljalo o zahtjevu za smjenu ministra vanjskih poslova, Zlatka Lagumdžije te obavio drugi krug glasovanja o nepovjerenju dopredsjedatelju Zastupničkog doma Denisu Bećiroviću, SNSD i SDS zatražili su da se već zakazana sjednica odgodi. Kao razlog navode završnicu predizborne kampanje i nemogućnost većine zastupnika da zbog stranačkih obveza organiziraju dolazak na zasjedanje u Sarajevo.
Datum nepoznat
Kada će biti održana najavljena sjednica, još uvijek je neizvjesno. Moguće je da se predložene točke dnevnog reda razmatraju i na redovitom zasjedanju Zastupničkog doma koje bi se trebalo održati 23. listopada. Do tada će biti poznati i rezultati lokalnih izbora, a vjerojatno i struktura buduće vladajuće koalicije na državnoj razini. Stranke koje dožive poraz na lokalnim izborima vjerojatno će biti diskvalificirane iz razgovora o rekonstrukciji državne vlasti. Takav pristup, manje-više zagovaraju svi ključni politički akteri u zemlji pa je i zahtjev srpskih stranaka za odgodu sjednice državnog Parlamenta potpuno logičan. Izjašnjavati se o smjeni Lagumdžije i Bećirovića prije održavanja lokalnih izbora bilo bi preuranjeno, baš kao što bi bilo preuranjeno i smjenjivati dvojicu ministara i jednog doministra iz SDA. Sjednica Doma naroda na kojoj bi se trebalo glasovati o ovom zahtjevu zakazana je za 9. listopada, odnosno dva dana nakon održavanja lokalnih izbora. Tada će već biti jasno koje su stranke dobile, a koje izgubile na popularnosti kod biračkog tijela te čiji potezi u aktualnoj političkoj krizi imaju veću potporu građana. Ponajprije se to odnosi na bošnjačko biračko tijelo. Osim što će odlučivati o tome tko će činiti vlast u lokalnim zajednicama, birači na većinski bošnjačkim područjima uputit će jasnu poruku koga smatraju odgovornim za krizu vlasti - SDP ili SDA.
Tko ostaje u vlasti
Nije tajna da će vjerojatno od opredjeljenja ovog dijela biračkog tijela na lokalnim izborima izravno ovisiti i koja će od dvije spomenute stranke ostati u vlasti, a koja će prijeći u oporbu na državnoj razini. Teorijski postoji mogućnost da se u vlasti nađu obje stranke, iako iz SDP-a za sada odbacuju takvu mogućnost. Situacija bi trebala biti potpuno jasna već u prvom tjednu nakon lokalnih izbora.