Popuštanje

OHR traži formiranje više izbornih jedinica u Mostaru

OHR traži formiranje više izbornih jedinica u Mostaru
26.10.2012.
u 09:41
Pregovarači OHR-a imaju stavove koji su jako slični onima koje ima SDA
Pogledaj originalni članak

I dok se zahuktavaju pregovori o provedbi odluke Ustavnog suda BiH koja se odnosi na nametnuti Statut ovoga grada, postaje sasvim jasno kako se OHR još jednom u ovom procesu svrstao na bošnjačku stranu. Naime, hrvatskim predstavnicima u ovom procesu postavljeno je niz pitanja, ali i dano nekoliko odgovora koji potvrđuju tezu o tome kako je OHR pao pod pritiscima i prijetnjama bošnjačkih političara, osobito SDA.

Sporni zaključci

Tako je jedan od zaključaka predstavnika OHR koji su uključeni u ovaj proces kako se osjeti spremnost da Mostar bude podijeljen na više općina, iako predstavnici dva HDZ-a kategorički odbijaju ovu mogućnost. Također. u pregovorima je istaknuto kako nitko nema primjedbi na prijedlog HDZ-a BiH i HDZ-a 1990. oko provedbe spomenute odluke suda, ali u OHR-u smatraju kako je prijedlog Hrvata teško ostvariv u političkom smislu. Jedno od pitanja je bilo i kako provesti odluku Ustavnog suda BiH u njezinim okvirima, a da se ipak oformi više izbornih jedinica u Mostaru, što je ujedno, kako doznajemo, bio alarm hrvatskim predstavnicima kako se OHR stavlja na jednu stranu u ovom procesu. U pregovorima su predstavnici OHR-a spomenuli i mogućnost povećanje broja vijećnika u Gradskom vijeću Mostara, što bi bilo izrazito na štetu Hrvata u ovom gradu.

Mijenja se odluka Suda

- Ne postoji način da se odluka Ustavnog suda BiH provede u svojim okvirima ako će Mostar imati više izbornih jedinica. Očito je kako netko želi preinačiti odluku najviše sudske instance u ovoj državi i još jednom nanijeti veliku štetu Hrvatima - smatra jedan od naših sugovornika. Treba naglasiti kako su svi oni koji su nametnuli Statut Mostara sada uključeni u proces njegove promjene, što je apsurdno. Jedino Roderick Moore nije 2004. sudjelovao u nametanju “luđačke košulje” Mostaru, dok su svi ostali članovi OHR-a koji su sada uključeni u pregovore bili dio priče oko Statuta grada na Neretvi prije osam godina. Stoga se postavlja pitanje je li uopće moguće da isti ljudi koji su Hrvatima već tada nanijeli ogromnu štetu sada ponovno kroje isti proces? Mostar je jedini veći grad u BiH gdje su Hrvati većina, ali zbog posebnih pravila, ne mogu imati konce vlasti u svojim rukama. Upravo je činjenica da su Hrvati većina u Mostaru jedini razlog zbog kojeg određeni krugovi traže posebna pravila za ovaj grad, a koja ne vrijede u Tuzli, Zenici, Travniku, Bugojnu...

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

DU
Deleted user
09:56 26.10.2012.

Ovo pitanje treba ili rješavati isključivo lokalno u mostaru slijedeći presudu sutavnog suda uz uvjet da mostarci postignu dogovor bez bilo čijeg uplitanja. ukoliko se o pitanju mostara bude raspravljalo na najvišem vrhu onda se u svakom slučaju trebaju definirati kriteriji po kojima će se neka općina proglašavati gradom i kako će se njome upravljati i kako će se birati legitimno vodstvo. u ostalom što da se sudbina hrvata lomi na pitanju samo mostara, gdje su u toj priči ostali gradovi??? Pod hitno se treba zagovarati minimalna nacionalna zastupljenost u svim parlamentima od općine do drzave, da ne bzde ima roma u vijeću a nema nekog od naroda hrvata, bosnjaka ili srba.

Avatar mile ivancic
mile ivancic
08:15 27.10.2012.

Djeljenje Mostara u više izborni jedinica je na neki način štimanje izbora bez obzira na volju građana . No ništa novo, pa i u Hrvatskoj za Saborske izbore je model sa izbornim jedinicam. Poznato je da je još Kralj Aleksandar za izbore za skupštinu provodio na taj način da u svakoj izbornoj jedinići osigura relativnu većinu srba. A gdje je u svemu tome istin, Svaki izbori ma gdje bili trebaju biti odraz volje biračkog tijela, pa tako i u Mostaru!