PLATFORMA

OSA bez odobrenja da skuplja podatke o izlasku BiH na more

Foto: Arhiva VL
OSA bez odobrenja da skuplja podatke o izlasku BiH na more
19.10.2010.
u 07:56
Hrvati inzistiraju da se iz platforme o OSA-i izbriše sporna rečenica o podacima
Pogledaj originalni članak

Platforma o obavještajno-sigurnosnoj politici, koja bi trebala davati smjernice za rad Obavještajno-sigurnosnoj službi (OSA), jedan je od dokumenata čijom će se izradom i usvajanjem morati ozbiljno pozabaviti nova državna vlast. Do sada, naime, nije bilo moguće postići bilo kakav politički konsenzus oko toga što trebaju biti godišnji zadaci i prioriteti obavještajne službe u BiH. Glavni razlog za neslaganje je sukob hrvatskih i bošnjačkih predstavnika u Parlamentu BiH oko jedne formulacije u predloženom dokumentu.

Brisanje sporne rečenice

Hrvatski predstavnici u Parlamentu BiH inzistiraju da se iz platforme izbriše sporna rečenica koja govori o prikupljanju obavještajnih podataka o “pravu BiH na izlazak na otvoreno more”, kao jednom od prioriteta Obavještajno-sigurnosne službe u ovog godini. Za hrvatske izaslanike u Domu naroda PSBiH ovaj dio obavještajno-sigurnosne platforme bio je problematičan budući se pričom o izlasku BiH na otvoreno more “prejudicira rješenje otvorenog pitanja između Bosne i Hercegovine i Hrvatske”. Bošnjački izaslanici u Parlamentu BiH, međutim, ne podržavaju brisanje sporne rečenice, jer se, kako kažu, za BiH ne traži ništa što joj ne pripada prema međunarodnom pravu. Pokušaj izlaska iz pat-pozicije bilo je vraćanje platforme predlagačima, a to su u ovom slučaju Vijeće ministara, BiH odnosno Predsjedništvo BiH. Međutim, nakon višemjesečnog prebacivanja loptice s jedne na drugu državnu instituciju, jasno je da će pitanje godišnje platforme o obavještajno-sigurnosnoj politici BiH biti jedno u nizu onih pitanja koje će morati rješavati nova vlast u BiH kada bude uspostavljena nakon nedavno održanih općih izbora.

Djeluju na ‘svoju ruku’

To se neće dogoditi u ovoj godini, pa je danas izvjesno da će Obavještajno-sigurnosna služba 2010. godinu završiti bez platforme koja bi trebala biti putokaz za njezino djelovanje. Ni kriva ni dužna Obavještajno-sigurnosna služba je prisiljena djelovati “na svoju ruku”, odnosno bez konkretnih smjernica institucija vlasti. Do sada se nedostatak platforme nije značajnije odrazilo na rad Obavještajno-sigurnosne agencije u BiH, ali bi to mogao biti problem ukoliko ni tijekom iduće godine mjerodavne vlasti ne postignu politički konsenzus o smjernicama za rad ove agencije u BiH.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.