Dok raste inflacija i poskupljenje osnovnih životnih potrepština, padaju plaće i gube se radna mjesta. Inače, i dalje su plaće najveće u financijskim institucijama, potom u državnoj upravi te zdravstvenim institucijama, dok su u prerađivačkoj industriji za četvrtinu manje od prosječne.
Manje za 20 KM
Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenom za prosinac 2012. u Federaciji BiH iznosila je 837,30, a bruto 1,278,67 KM, pokazuju podaci Federalnog zavoda za statistiku. Prema njihovim podacima, već u veljači 2013., plaće su opale za dvadesetak maraka, zapravo, prosječna neto plaća za veljaču je iznosila 817, a bruto 1246 maraka. Slično je, ako ne i gore, u drugom entitetu. Plaće u Republici Srpskoj “padaju”, a cijene rastu i recesija je nazočna tijekom cijele prošle godine, potvrđuju podaci službene statistike. Naime, prosječna mjesečna neto plaća zaposlenih u tom bh. entitetu, isplaćena u ožujku 2013. godine, iznosila je 799, a prosječna mjesečna bruto plaća 1318 KM. Plaće se ne razlikuju samo po entitetima, one su različite i po djelatnostima, ali i po županijama pa i općinama. U BiH najviše zarađuju notari, koji u prosjeku za mjesec dana naplate 11. 157 KM, dok su tekstilci s 337 KM na dnu ljestvice po mjesečnim zaradama. Iza notara u BiH po visini primanja slijede političari s skoro 5000 KM mjesečno, odnosno oko 28 KM po satu, a zatim menadžeri s 4500 KM mjesečnih primanja ili 25 KM po satu. Prosječna mjesečna plaća liječnika u BiH je 1400 KM, tako da njihova satnica iznosi nešto manje od osam KM. Kada se radi o županijama, najbolje su plaćeni zaposlenici u Sarajevskoj županiji, koji mjesečno u prosjeku prime 348 KM više od zaposlenih u Posavini, čiji je prosjek plaće najmanji. Više od federalnog prosjeka primaju još zaposleni u Hercegovačko-neretvanskoj županiji.
Sve za hranu
Male plaće, čiji rast je zaustavljen, u najvećem broju slučajeva su nedostatne i za golo preživljavanje. Najviše novca mjesečno građani u BiH troše na namirnice, a potrošačka košarica u BiH je jedna od najskupljih u Europi, kada se uzmu u obzir prosječne plaće. Dok su troškovi hrane i njihov udio u potrošačkoj košarici u razvijenim zemljama EU do krize iznosili između 11 i 13 posto, a trenutačno se na razini cijele Unije kreće oko 20 posto, građani u BiH veću polovinu plaće daju za hranu, čak 58 posto ukupnih prihoda. Prošle godine, ističe se i enorman rast broja nezaposlenih kojih danas u BiH ima službeno oko 550.000 te da veliki broj zaposlenih radi “na crno”. Samo tijekom 2012. bez posla je ostalo oko 58 tisuća ljudi.
Prosjek plaća
Padaju plaće i tvrtke, a rastu cijene i broj nezaposlenih
Zaposleni u Sarajevskoj županiji prime 348 KM više od radnika u Posavini