Na putovanju iz Ria de Janeira u Rim, novinari u zrakoplovu s oko sat vremena razgovarali s papom Franjom i pitali ga, dakako, o navodnoj njegovoj izjavi kako u Vatikanu postoji „gay lobby“. Papa je odgovorio kako u Vatikanu na osobnim iskaznicama ne piše je li netko homoseksualac, ipak, nakon te dosjetke, kaže kako su problem svi lobbyji, a ne tendencije. I politički i masonski lobbyji i bila koji su negativni.
- Ako je jedna osoba gay i traži Gospodina i ima dobru volju, tko sam ja da joj sudim? - kazao je papa Franjo.
Novinari su postavljali pitanja bez prethodnog zahtjeva, dogovora itd., a papa Franjo je odgovarao. Glede vatikanske banke, IOR, kazao je kako još nije donio odluku, ali „bez obzira što će postati IOR, potrebna je transparentnost i poštenje“. Glede uhićenja prelata Nunzija Scarana, koji je uhićen zbog sumnje u reciklažu prljavog novca preko vatikanske banke Franjo odgovara, polako, jasno i glasno:
Benedikt XVI. mu ne smeta
- Držimo tog monsignorea u zatvoru ne zato što nalikuje na blaženu Imeldu!“. To je španjolski izraz koji bi u nas značio „nije svetac“. Glede svoga odnosa prema Benediktu XVI., papa Franjo uz osmijeh odgovara:
- Sada živi u Vatikanu i ima onih koji me pitaju: "Ali zar ti ne smeta? Ne radi li protiv tebe?" Ne, za mene je kao imati mudrog djeda u kući.
Glede uloge žena u Crkvi, Franjo odgovara kako je „Crkva bez žena isto kao i apostolski koledž bez Marije“. Evo jednog osjetljivog pitanja. Svetosti, objavljene su informacije glede intimnog života monsignora Ricce (mons. Battista Mario Salvatore Ricca, koji je direktor Domus Marte u kojem živi Franjo, a pisalo se kako je navodno u Latinskoj Americi kao nuncij imao homoseksualni odnos, a sada ga je papa imenovao novim prelatom IOR-a) kako namjeravate sučeliti taj slučaj?
- Glede mons. Ricce učinio sam ono što od mene traži kanonsko pravo, odnosno investigatio previa, a u istrazi nije nađeno ništa za što ga se optužuje, nismo našli ništa. To je odgovor. Htio bih dodati još nešto. Toliko puta vidim u Crkvi, ali i izvan toga slučaja, kako se traga za grijesima iz mladosti i onda se to objavljuje. Ne govorim o zločinima, eh!, zločini su druga stvar. Iskorištavanje maloljetnika je na primjer zločin, a ne grijeh. Ali ako jedna osoba, laik, svećenik ili časna, počini neki grijeh i ona se preobrati, Gospodin joj oprašta. A, kada Gospodin oprašta, onda Gospodin i zaboravlja. I to je za naš život važno.
Treba ići u Aziju
Na pitanje kada će biti kanonizirani pape Ivan XXIII. i Ivan Pavao II., papa Franjo kaže kako još nije odlučeno. Mislilo se 8. prosinca, ali tada je u Poljskoj već zima, a siromašni hodočasnici, jer oni bogati mogu doći zrakoplovima do Rima, bi trebali krenuti autobusima po ledenim cestama. Vidjet će se, ali sigurno neće biti 8. prosinca.
Glede Vatileaksa, papa Franjo kaže kako mu je Benedikt XVI., kada ga je išao prvi puta posjetiti u Castelgandolfu, predao omotnicu sa zaključcima do kojih je došla tročlana kardinalska komisija.
- Benedikt XVI. je sve zaključke znao napamet. To (Vatileaks) je golemi problem, ali se pred njim nisam prestrašio.
Jesu li u pripremi nova putovanja?
- Još nema ništa definitivnoga. Glede putovanja u Italiji, volio bih ići posjetiti moju rodbinu u Piemonte, na jedan dan, u zrakoplovu. Patrijarh Bartolomej me pozvao u Jeruzalem u povodu 40. godišnjice putovanja Pavla VI. i tamošnjeg susreta s Atenagoro. Postoji poziv izraelske i palestinske vlade. Za sada više neću ići u Južnu Ameriku. U ovom trenutku Argentina može čekati. Treba ići u Aziju gdje Benedikt XVI. nije imao vremena otići. Htio sam 30. studenoga otići u Istanbul (Konstantinopoli) na svečanost sv. Andrije, ali zbog obveza neću moći otputovati. Postoji i poziv iz Fatime - kazao je papa Franjo u razgovoru s novinarima.
>> Franjo najavio svoj povratak u Brazil 2017. godine
>> Papa Franjo s narkomanima u Riju: Sve vas želim zagrliti
Preuzeto sa www.vecernji.hr