Pokušaj vlasti RS-a da na bilo koji način izbjegnu primjenu naloga visokog predstavnika o obustavi primjene Zakona o statusu državne imovine koja se nalazi na teritoriju RS-a, neće biti toleriran od međunarodne zajednice.
Strani diplomati
Kako se doznaje u međunarodnim krugovima u Sarajevu, izravna potpora PIC-a odluci Valentina Inzka šalje jasan signal vlastima u Banjoj Luci da ne trebaju poduzimati nikakve aktivnosti prije nego Ustavni sud BiH iznese svoj stav o ustavnosti spornog entitetskog zakona. Ono što s posebnom pozornošću prate strani diplomati je praktično djelovanje predsjednika RS-a Milorada Dodika, koji je zaprijetio da neće poštivati Inzkov nalog, ali ni odluku Ustavnog suda BiH.
Ovo drugo bi značilo izravno negiranje Daytonskog sporazuma i ne bi prošle bez reakcije međunarodne zajednice. Što se pak tiče Dodikove izjave da će Inzkov nalog zaobići tako što će posao uknjižbe imovine sa sudova prebaciti na Geodetsku upravu, vjerojatno je da bi takav pokušaj izazvao novu reakciju međunarodne zajednice, a onda bi bilo moguće i izdavanje još jednog naloga visokog predstavnika te kazneno gonjenje odgovornih osoba u zemljišno-knjižnim uredima ili Geodetskoj upravi. Naši sugovornici iz međunarodne zajednice ističu da je malo vjerojatno da bi sudovi u RS-u masovno pristali kršiti Inzkov nalog i povinovati se političkim odlukama Vlade RS-a u smislu provedbe uknjižbe imovine na prostoru ovog entiteta. Time bi kompromitirali sebe i doveli do novih nesagledivih posljedica.
Državna imovina
Sada je pitanje državne imovine s političkog prebačeno na pravni teren. Ove promjene je sigurno bio svjestan i Inzko kada je umjesto da potpuno ukine sporni entitetski zakon odlučio izdati nalog kojim se njegova primjena samo prolongira do konačne odluke Ustavnog suda BiH.