Katarina Katura profesorica je u Osnovnoj glazbenoj školi u Grudama s kojom smo razgovarali o glazbi u ovim krajevima i odnosu mladih prema njoj te projektu “Glazbena baština zapadne Hercegovine”.
Dobri rezultati
- Prema funkcionalnoj glazbenoj metodi po kojoj je oblikovan plan i program rada naše škole, svako dijete ima glazbeni potencijal, te od rada i upornosti ovisi koliko će se taj potencijal razviti i ostvariti. Broj učenika koji nastavljaju svoje daljnje glazbeno obrazovanje u SGŠ, sudjelovanje i postignuti rezultati na federalnim natjecanjima, aktivna suradnja s Maticom hrvatskom te popunjena kinodvorana Grude prilikom održavanja koncerata, jasan su pokazatelj da mladi grudski glazbenici napreduju, a neki vide svoje ostvarenje i u profesionalnom glazbenom svijetu. Najpopularniji instrument u školi je glasovir, iako je u posljednje dvije godine veliko zanimanje i za gitaru. Katarina je bila jedna od urednica monografije “Glazbena baština zapadne Hercegovine”. - Radila sam zajedno s profesoricama Anitom Milićević i Tonćikom Kolobarić na monografiji.
Glazbena baština
Problem je dijelom bio nedostatak stručne literature s ovog područja te arhiva i fotografija na osnovu kojih bi se moglo lakše doći do cjelovite predodžbe o glazbenoj baštini.... Vjerujem da će monografija pomoći budućim naraštajima da poštuju narodnu i glazbenu baštinu, korijene i izvor postojanja, te stečeno sačuvaju. Iako se na području djelovanja glazbenih škola i njegovanja autohtone narodne glazbe bilježe veliki pomaci, ni naše prostore nije zaobišao utjecaj turbo-folk glazbe. Uzrok treba potražiti ne samo u svijetu glazbe nego šire.