Borba s prirodom

Povećana potražnja za lijekovima koji ublažavaju simptome alergija

Povećana potražnja za lijekovima koji ublažavaju simptome alergija
08.06.2012.
u 10:08
Lijekovi se uzimaju kako bi se spriječilo curenje nosa, kihanje, kašalj, suzenje očiju...
Pogledaj originalni članak

Kada se napokon riješite svih nuspojava koje prate sezonske prehlade, iako je vanjska temperatura zraka i do 30 Celzijevih stupnjeva, ponovno sebe možete uhvatiti kako kišete, kako vam curi nos, a u grlu vas neobično škaklje.

Najteži simptomi

Moguće je da imate alergiju na pelud ili na trave koje su posebno aktivne u vrijeme proljeća i ljeta. Klasični simptom alergije koji ne ide uz prehladu je svrbež. Alergičare svrbe i nos i oči, a ponekad i uši i usta. Za ljude alergične na pelud drveća najteži simptomi javljaju se od ožujka do svibnja, kad cvjeta drveće. Lipanj i srpanj najteži su za one alergične na trave, dok za alergične na ambroziju najteži simptomi traju od sredine kolovoza pa do listopada. Osim toga, prehladu uzrokuje virusna infekcija i obično traje pet do 10 dana. Simptomi alergije traju daleko duže, dokle god postoje alergeni u okolini. Alergije potiču tvari poput peluda, prašine ili kućnih ljubimaca i javljaju se uglavnom sezonski. Uz to, prehladu može pratiti temperatura i bol u mišićima. Alergije, s druge strane, prati umor, no ne i temperatura. Najranije počinje sezona polenacije drveća – u veljači i ožujku (najranije počinje cvjetati lijeska, a lipa cvjeta tek u lipnju). Najčešći uzročnici alergije su breza, lijeska, bagrem, lipa, čempres, borovi. Trave cvatu od travnja do srpnja, a simptome alergije najčešće uzrokuju mirisavka, vlasnjača, zob, repak, raž i žitarice. Najkasnije nastupa sezona polenacije korova – od kolovoza do listopada. Zlatnica, limundžik (ambrozija), crkvina, pelin i trputac najčešći su uzročnici alergije među korovima. Kako simptomi znaju trajati duže vrijeme, a često mogu biti i neugodni, mnogi posežu za lijekovima kako bi ih ublažili. Koliko je to česta pojava, potvrdili su nam i u mostarskoj ljekarni Lupriv, gdje su nam kazali kako je potražnja za tim lijekovima povećana.

Liječnička preporuka

- U većini slučajeva ide liječnička preporuka kalcija s vitaminom C šumećim, antihistanimici prije svega Allegra, Flonidan, u većini slučajeva ide i Rinolan, kazali su nam iz ove ljekarne. Dodala je kako je upravo sada pojava rinitisa odnosno curenja iz nosa, kihanje, svrab u očima, suzenje očiju, nekome i kašalj dominantna, a ponekad se javlja i dermatitis odnosno svrbež kože. Kako se što prije žele riješiti simptoma koji ih muče, pacijenti obično sami traže neke lijekove, a da i nisu konzultirali liječnika. Međutim, to je često pogrešno. - Jedino što im mi možemo preporučiti je kalcij s dodatkom vitamina C jer ne ide na recept. Flonidan ide na liječnički recept, mada već svatko za njega zna. Ako znate da ste ga prije koristili, da vam je pomogao i da vam ga je liječnik preporučio mi ga možemo izdati, ali samoinicijativno uzimanje lijekova nije poželjno, kazali su iz ljekarne. Što se tiče cijena, Flonidan je četiri marke i u pakiranju ima doza za 10 dana, dok Allegra nova, primjerice, košta 7,80 KM. U svakom slučaju, olakšajte sebi da ne dođe do simptoma alergije, a ako dođe kontaktirajte svog liječnika.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.