Prije samo nekoliko godina bilo je nezamislivo da hrvatski predsjednik posjeti Banja Luku, Prijedor, Derventu, Brod i pri tome otvoreno zatraži da se prekine s diskriminacijom, a da s druge strane dobije odgovor da je prvi čovjek toga entiteta spreman otići u Hrvatsku razgovarati s prognanim Hrvatima iz Republike Srpske. Iako stvari nisu tako idilične, nakon jučerašnjeg posjeta Ive Josipovića RS-u, naklona žrtvama iz sva tri naroda, razgovora s prvacima Crkve i naroda poslan je do sada najsnažniji signal – o spremnosti otvaranja nove stranice u odnosima. Hrvatski predsjednik Ivo Josipović drugi dan radnog posjeta Bosni i Hercegovini počeo je susretom s vrhbosanskim nadbiskupom Vinkom Puljićem u Žepču.
Dočekali ga prognani
Zatim je stigao u Derventu gdje ga je dočekalo više desetaka Hrvata, te se susreo sa političkim dužnosnicima Hrvata iz BiH. Na sastanku je potpredsjednik RS-a Davor Čordaš istaknuo da prognani Hrvati imaju brojne probleme prigodom povratka od same prijave, izdavanja dokumenata poput rodnih listova, ali i prijave za predstojeće izbore. Ljubić je iskazao nezadovoljstvo zbog malog povratka Hrvata u ovaj entitet, kazavši i kako se u ustavnim promjenama protivi preustroju države po etničkom principu. Čelnik HSP-a Zvonko Jurišić je izrazio sumnju u iskrenost dijela vlasti u Hrvatskoj kazavši da nije jasno želi li povratak Hrvata u BiH koji se trenutačno nalaze u RH. Usprotivio se i ocjenama kako su dosadašnji saborski zastupnici iz dijaspore bili fikusi. Predsjednica HSS-NHI Ljiljana Lovrić istaknula je da očekuje snažniju potporu RH oko ostvaranja jednakopravnosti Hrvata u RS-u, ali i cijeloj BiH. Čelnik Narodne stranke Radom za boljitak smatra da ako se neće osigurazi radna mjesta za povratnike u RS, da im je tada bolje ne govoriti da se vraćaju. Predsjednik HKDU-a Ivan Musa bio je najkonkretniji pozivajući predsjednika Josipovića da podupre uspostavu federalne jedinice sa hrvatskom većinom u BiH oko čega se slaže najveći dio hrvatske politike u BiH. Iznenađujuće je bilo i obraćanje predstavnice SDP-a BiH Lidije Korać koja je istaknula da su Hrvati ugroženi i u Federaciji BiH jer sadašnji ustav diskriminira Hrvate. Nakon toga Josipović se susreo s premijerom RS-a Miloradom Dodikom na kojemu su se priključili predstavnici HDZ-a BiH, HSS-NHI i HKDU-a, te predsjednik SDA Sulejman Tihić Dodik je otvoreno na tome sastanku, što je iznenadilo i samoga Josipovića, otvoreno predložio da osobno dođe u Hrvatsku među prognane Hrvate iz RS-a i otvoreno ih pozove na povratak.
Sporazum iz Pruda
Istaknuo je i da se domaći političari trebaju dogovoriti o uređenju BiH ističući sporazum iz Pruda iz kojega se kasnije povukao Tihić. Josipović je nastavljajući svoju misiju pomirenja u regiji položio vijence i odao počast za srpske žrtve u Sijekovcu kod Bosanskog Broda, te Briševu i Kozarcu za ubijene hrvatske i bošnjačke civile u prijedorskoj općini. Hrvatski se predsjednik susreo i s biskupom Franjom Komaricom te posjetio KŠC Ivana Merza. Susreo se i sa članom BiH Predsjedništva Nebojšom Radmanovićem te nazočio svečanoj večeri priređenoj u administrativnom centru RS-a.
U Žepču se sastao sa uzoritim kardinalom u motelu koji je u vlasništvu najvećeg ratnog profitera i lopova.A sastao se jer je u Žepču bila krizma pa je kardinal bio u Žepču na taj dan.