Dogodio nam se koncert! Svjetski poznati Big Bend Glenna Millera, održao je jedan od najznačajnijih, ako ne i najznačajniji koncert u povijesti grada na Neretvi.
Smiješan osjećaj
Onome tko je organizirao njihov nastup u Mostaru, veliko hvala, jer mogli su slobodno zaobići ovaj grad, ali na zadovoljstvo brojne publike, ipak nisu. Smiješan osjećaj vladao je te večeri prepunom Kosačom. Kao da vas je netko stavio u vremenski stroj i katapultirao u rane četrdesete godine, u vrijeme kad je Glenn Miller sa svojim swinging bendom vladao američkom glazbenom scenom. Usporedo s njim, u crnačkim dijelovima SAD-a stasavali su be-bop jazzeri predvođeni Charliem Parkerom, Dizzy Gillespijem i Milesom Davisom. Bijelci su bili privilegiraniji, što ne znači i slabiji. Miller je bio jedan od najzaslužnijih za razvoj i popularnost američke glazbene scene u svijetu. Njegov tragičan kraj nikad nije rasvijetljen što je nastavilo intrigirati svjetsku javnost. Nakon Drugog svjetskog rata, član Millerovog orchestra Tex Beneke, okupio je novi Glenn Miller Orchestra, a 1956. godine ulogu voditelja preuzeo je Ray McKinley, bivši glavni bubnjar. Godine 1978. vodstvo orkestra za Europu preuzima Wil Salden. pijanist i dirigent. Sadašnju postavu čine uglavnom europski glazbenici (uglavnom Nizozemaci i Nijemci). Uz to što su dobri svirači (puhači), članovi ovog ansambla pokazali su se i kao dobri zabavljači, upravo onakvi kakvim bih ih poželio i sam Glenn Miller, koji je bio poznat kao mudar glazbenik jer je imao fantastičan osjećaj za publiku.
Svirači-zabavljači
Svojim nastupom 19-člani orkestar uspio je na koncu dignuti Kosaču na noge. Posebno se isticala sjajna pjevačica Ellen Bliek, koja je s nepodnošljivom lakoćom interpretirala pjesme Elle Fitzgerald i Doris Day.Na koncertu koji se sastojao iz dva dijela, od po sat vremena, uz najpoznatije skladbe Glenna Millera, Big Bend je izvodio i poznate skladbe Georga Gershwina, Bennyja Goodmana, a prisjetili su se i velikana kao što su Frank Sinatra, Count Basie i Woody Herman.
Glenn Miler orkestar nastupio je u Mostaru u sklopu turneje koja nosi ime njihova zadnjeg albuma, “In The Miller Mood”.
Turneja nastavlja priču započetu turnejom “Evergreens in swing” koja je postigla ogroman uspjeh i punila dvorane na nevjerojatnih 260 nastupa u samo dvije godine. Sve u svemu, bio je to vrhunski glazbeni spektakl. Zbog ovog koncerta ljubitelji dobre glazbe u Mostar su se slili sa svih strana. A samo rijetki sretnici mogli su uživati, jer su zbog ograničenog broja mjesta u dvorani, mnogi ostali bez ulaznice.