Jučer je u hotelu Bristol započela dvodnevna konferencija “Europsko i međunarodno pravo pred nacionalnim sudovima u postsocijalističkim zemljama – Pravna kultura u tranziciji” koju organizira IRZ i Hanns Seidel Stiftung. Konferenciju je prigodnim obraćanjem otvorio gradonačelnik Mostara Ljubo Bešlić, koji je istaknuo zadovoljstvo što je Mostar dobio priliku biti domaćin jednog ovakvog događaja. Istaknuo je kako će ovakvi događaji pomoći da BiH, pa i Mostar dosegnu norme EU pravosuđa.
Odabir teme
Kod odabira teme konferencije krenulo se od hipoteze da međunarodno pravo i pravo EU-a nisu samo dodatne pravne cjeline koje suci trebaju savladati nego da susretanje s novim načinima rezoniranja ima potencijala da izmijeni dominantnu pravnu kulturu postsocijalističkih država. Stoga, konferencija se neće baviti samo diskusijom o prilagodbi prakse nacionalnih sudova potrebi da nauče i primjene nove izvore prava nego će se osvrnuti na širi problem pravne kulture na više razine, pravne interpretacije i uloge sudova u društvu. - Izabrali smo Mostar jer ne želimo da on više bude “grad slučaj” nego grad u kojem će se okupljati znanstvenici i razgovarati o temama razvoja, bolje budućnosti. Ako jedno društvo želi biti uspješno, pravne norme se moraju poštivati. Ovdje smo kako bismo poslali poruku što sve treba učiniti da bi BiH bila jedna uspješna zemlja, članica europske obitelji. Nadam se da ćemo se iduće godine naći na istome mjestu i kako ćemo govoriti o ostvarenom napretku - rekla nam je predsjednica Organizacijskog odbora prof. dr. Nada Bodiroga-Vukobrat.
Što je pokazala praksa?
Svakako zanimljivo obraćanje u ime Odvjetničke komore BiH imao je odvjetnik Josip Muselimović. - Praksa je pokazala da su optužnice formalno potvrđivane, te da su glavne rasprave, sada kada se i obrana procesno uključila, pretvorile u istražne postupke. Zbog toga je skupina tzv. velikih predmeta završila potpunim promašajem, s golemim troškovima postupka i naknada za nezakonita lišenja slobode. S punom odgovornošću želim reći i to da je naš pravosudni sustav zapao u snažne vanjske utjecaje - naglasio je Muselimović. Neriješeni slučaj Leutar i slučaj umrle tužiteljice iz Tuzle jučer su istaknuti kao najveći promašaji i sramote domaćeg pravosuđa. Sudionici konferencije jučer su imali priliku slušati predavanja vodećih pravnih stručnjaka u regiji, pa i šire.
Tomislav Borić, Kata Senjak, Valerija Galić, Nada Bodiroga-Vukobrat, Stefan Purner, Tatjana Josipović samo su neki od vrhunskih pravnih stručnjaka koji su jučer održali predavanje u sklopu ove konferencije, koja će danas biti zaključena u Mostaru.
Naravno da su pod uticajem i da je pravosudje sve osim pravednosti.Mnogi nerijeseni ratni zlocini,kriminal,ubistva,nasilje......je dokaz \"rada\"pravosudja.Pogotovo kada su u pitabnju ratni zlocini,a skoro sve sudije su bile u jednim od zaraceni strana,nepostavljaju se u skladu sa pravom i cinjenicama,nego sepokusavaju izjednaciti sve strane,sto je dokaz da se pravnici dogovaraju o nacionalnoj zastupljenosti okrivljenih.Za tako nesto postoje mnogi dokazi sto sve ukazuje na tacnost nmavoda.I u ovom listu se mogle procitati silne optuznice protiv Hrvata i muslimana iako statistika govori da se radi uglavnom o zlocinima Srba.pitam se gdje je tu pravo sudi se,Purdi,Stjepanovicu ......... i ako se zna da nisu ucinili zlaocin.Obzirom da je sve ovo tacno treba traziti medjunarodnu pomoc i tuzilastvo staviti pod nazor.......